VIDEO Dunărea a atins un nou minim istoric la intrarea în țară. Precizările Apelor Române
VIDEO: Dunărea a atins un nou minim istoric la intrarea în țară. Precizările Apelor Române
06 Aug, 2026 17:52
ZIUA de Constanta
201
Marime text
201
Marime text
.jpg)
Debitul Dunării la intrarea în România a atins un nou minim istoric, ajungând la aproximativ 1.400 de metri cubi pe secundă, a declarat Ana Maria Agiu, reprezentant al Apelor Române.
Potrivit acesteia, situația se va menține până în data de 12 august, iar faptul că debitul are o perioadă de staționaritate de aproape o săptămână poate fi considerat un semnal favorabil în contextul actual.
În ceea ce privește nivelul Dunării la Cernavodă, acesta a ajuns miercuri la minus 218 centimetri. Față de seara precedentă, nivelul a scăzut cu încă 2 centimetri, tendința zilnică de diminuare fiind menținută.
Ana Maria Agiu a precizat că intervențiile desfășurate până în prezent, precum dislocarea stâncii și lucrările de dragaj, au contribuit la încetinirea ritmului de scădere a nivelului apei.
Conform prognozelor, până la data de 12 august nivelul Dunării la Cernavodă ar putea ajunge la minus 228 de centimetri.
La nivel național, situația hidrologică rămâne influențată de secetă, România aflându-se într-un regim deficitar din punct de vedere al resurselor de apă.
„Din monitorizarea pe care am realizat-o și care conține informații până la sfârșitul lunii iulie, avem 80 de localități din 12 județe care au în acest moment restricții în alimentarea cu apă în sistem centralizat', a precizat Ana Maria Agiu.
Printre aceste județe se numără Neamț - 26 de localități, Bihor - 15 localități, Bacău - 10 localități, Galați - 8 localități, Vaslui - 8 localități, Maramureș - 7 localități.
„În ceea ce privește impunerea de restricții în localitățile care nu beneficiază de sisteme centralizate de alimentare cu apă, respectiv se alimentează din puțuri și fântâni, avem la nivel național 61 de localități din trei județe: Botoșani (55 de localități), Gorj (trei localități), Iași (trei localități)', a subliniat reprezentanta ANAR.
Citește și
Astăzi este programată scufundarea controlată a uneia sau a două barje pe Dunăre
Vezi toate STIRILE VIDEO!
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


