Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
10:24 12 12 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Documentar ZIUA de Constanta Lista completă a prim-miniştrilor României de după Revoluţia din 1989 (galerie foto)

ro

05 Nov, 2019 00:00 956 Marime text

Potrivit Constituţiei, prim-ministrul este desemnat de preşedintele României în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.


Prim-ministrul conduce Guvernul şi coordonează activitatea membrilor acestuia, respectând atribuţiile ce le revin. De asemenea, prezintă Camerei Deputaţilor sau Senatului rapoarte şi declaraţii cu privire la politica Guvernului, care se dezbat cu prioritate.


22 de prim-miniştri au condus Guvernul României de la data de 26 decembrie 1989 până în prezent.


Iată lista premierilor României:
 
  1. Ludovic Orban - 4 noiembrie 2019 - prezent
  2. Viorica Dăncilă - 29 ianuarie 2018 - 4 noiembrie 2019
  3. Mihai-Viorel Fifor (interimar) - 16 ianuarie 2018 - 29 ianuarie 2018
  4. Mihai Tudose - iunie 2017 - ianuarie 2018
  5. Sorin Grindeanu - ianuarie 2017 - iunie 2017
  6. Dacian Julien Cioloş - noiembrie 2015 - ianuarie 2017
  7. Sorin Cîmpeanu (interimar) - 5 noiembrie - 17 noiembrie 2015
  8. Gabriel Oprea (interimar) - 29 iulie 2015 - 10 august 2015 şi 22 iunie 2014 - 9 iulie 2015, în locul lui Victor Viorel Ponta
  9. Victor Viorel Ponta - mai 2012 - 5 noiembrie 2015
  10. Mihai Răzvan Ungureanu - februarie 2012 - mai 2012
  11. Cătălin Predoiu (interimar) - 6-9 februarie 2012
  12. Emil Boc - decembrie 2008 - februarie 2012
  13. Călin Popescu-Tăriceanu - decembrie 2004 - decembrie 2008
  14. Eugen Bejinariu (interimar) - decembrie 2004
  15. Adrian Năstase - decembrie 2000 - decembrie 2004
  16. Mugur Isărescu - decembrie 1999 - decembrie 2000
  17. Alexandru Athanasiu (interimar)- decembrie 1999
  18. Radu Vasile - 18 aprilie 1998 - 21 decembrie 1999
  19. Gavril Dejeu (interimar) - 30 martie - 17 aprilie 1998
  20. Victor Ciorbea - 19 decembrie 1996 - 30 martie 1998
  21. Nicolae Văcăroiu - 20 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996
  22. Theodor Stolojan - 16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992
  23. Petre Roman - 26 decembrie 1989 - 28 iunie 1990, 28 iunie 1990 - 26 septembrie 1991.



Citeşte şi:

Moţiunea de cenzură a trecut. Consultări la Cotroceni pentru desemnarea premierului. Orele stabilite. Câţi oameni vor fi în fiecare delegaţie

România are un nou guvern S-a votat în unanimitate! Ludovic Orban, noul premier
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii