10:01 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Concurs organizat în premieră Primarul Adrian Stan a premiat laureaţii Cupei de Iarnă la şah

08 Feb, 2011 00:00 4275 Marime text
Techirghiol_1.jpgClubul Sportiv Victoria şi Primăria Oraşului Techirghiol, prin primarul Adrian Stan, au organizat sâmbătă prima ediţie a Cupei de Iarnă la şah rapid pentru juniori, seniori şi veterani.

Concursul s-a bucurat de o participare numeroasă, peste 90 de sportivi şi spectatori din Constanţa, Mangalia, Costineşti, Cernavodă, Eforie şi Techirghiol participând la palpitanta luptă pentru desemnarea celor mai buni, dar şi mai rapizi şahişti.

De-a lungul a şapte runde, fiecare jucător a avut la dispoziţie 25 de minute timp de gândire pentru întreaga partidă. Concursul a fost arbitrat cu profesionalism de arbitrul internaţional Andrei Furcă, alături de Nicolae Olăraşu, Ion Cazacu şi Alexandru Ercsei. După o luptă sportivă pasionantă, cu bucurii, dar şi cu lacrimile celor mici, la sfârşitul celor şapte runde arbitrii au desemnat cei mai rapizi competitori. La categoria copii - 8 ani - băieţi - începători cel mai rapid s-a dovedit Marian-Adrian Rădulescu, urmat de Remus Napoleon Berevoescu, ambii de la CS FC Callatis Mangalia, urmaţi de Bogdan Marian Bîrsan, de la CS Victoria Techirghiol.

La categoria începători 10 ani, locul I a fost obţinut de Andrei Alexandru Amateesei de la CS FC Callatis Mangalia, urmat de Timotei Popa de la Victoria Techirghiol şi de Mihai Tudosia de la CS Axiopolis Cernavodă. Sportivii de la ACS Admar Costineşti au dominat la categoria începători. Locul I în clasamentul general la categoria începători băieţi a fost obţinut de Alexandru Livian Balaban, urmat de Sebastian Nicolae Ser şi de Valentin Ionuţ Ilie, toţi de la ACS Admar Costineşti. La categoria începători fete, podiumul a fost ocupat de Elena Georgiana Ilie de la ACS Admar Costineşti - locul I, de Mihaela Roşculeţ de la CSA Axiopolis Cernavodă - locul II şi de Cristina Popescu de la Casa Armatei, Mangalia - locul III. În clasamentul general al juniorilor de 8 şi 10 ani ordinea laureaţilor a fost următoarea: la categoria fete - 8 ani, locul I a fost ocupat de Andrada Ion de la CS FC Callatis Mangalia, locul II de Iolanda Elisabeta Ercsei de la Victoria Techirghiol, iar la fete - general, ordinea a fost următoarea: Andreea Bianca Panainte, CSS Palatul Copiilor Constanţa - locul I, Larisa Mihaela Droc, CS FC Callatis Mangalia - locul II şi Nazli Luftie Feizula, CSS Palatul Copiilor Constanţa - locul III. La băieţi, 10 ani, clasamentul a fost următorul: Alexandru Radu Handac, CS FC Callatis Mangalia - locul I, Bogdan Petcu, CS FC Callatis Mangalia - locul II şi Cristian David, CSA Axiopolis Cernavodă - locul III. La categoria băieţi, 12 ani, s-au impus reprezentanţii clubului gazdă, pe locul I clasându-se Florentin-Iulian Bică, pe locul II Adrian Drăgulin, iar pe locul III Alexandru-Cristinel Zaharia. Techirghiol_2.jpg

George Costin Mălureanu, câştigătorul Cupei

Potrivit primarului Adrian Stan, turneul principal Open de şah rapid pentru seniori a reunit la start 29 de jucători, seniori şi senioare, cărora li s-au alăturat în luptă cei mai valoroşi juniori. "A fost o luptă sportivă pasionantă, în care juniorii au reuşit să se impună în faţa seniorilor, ocupând primele două locuri în clasamentul general", a precizat primarul Adrian Stan. Cupa de Iarnă a revenit candidatului maestru George Costin Mălureanu, de 15 ani, component al echipei de super ligă Victoria Techirghiol. Surprinzător, dar pe deplin meritat, după cum susţin reprezentanţii Primăriei Techirghiol, al doilea s-a clasat Salim Riza, de 12 ani, de la CSS Palatul Copiilor Constanţa, care a reuşit să-l depăşească la coeficienţi pe cel mai bine clasat senior, Ciubotariu Maricel, de la CS FC Callatis Mangalia. Iată şi primii zece clasaţi din clasamentul general: 1) George Costin Mălureanu, 6 p., CS Victoria Techirghiol, 2) Salim Riza, 5,5p., CSS Palatul Copiilor Constanţa, 3) Maricel Ciubotariu, 5,5 p., CS Callatis Mangalia, 4) Alexandru Francisc Kutnic, 5p., CS Sissa Constanţa, 5) Cicirone Spulber, 5p., CS Cleopatra Mamaia, 6) Daniel Iulian Panainte, 4,5 p., CS Cleopatra Mamaia, 7) Iulian Mihailov, 4,5p., CS FC Callatis Mangalia, 8) Andrei Sebastian Săvulescu, CS FC Callatis Mangalia, 9) Gheorghe Ţintă, CSA Axiopolis Cernavodă, 10) Octavian Eugeniu Gologan, CS Sissa Constanţa.

Cei mai buni juniori

Clasamentul celor mai buni juniori din confruntarea cu seniorii a arătat astfel: Daniel Iulian Panainte, Cs Cleopatra Mamaia - locul I, Andrei Sebastian Săvulescu, CS FC Callatis Mangalia - locul II, Dorian Corneliu Frusescu, CS FC Callatis Mangalia - locul III. Locul I în clasamentul feminin a revenit Roxanei Căpraru, CS FC Callatis Mangalia, care a fost urmată, pe locul II, de Georgeta Ercsei Georgeta, Victoria Techirghiol şi de Ioana Olăraşu, CS FC Callatis Mangalia, pe locul III. Primul dintre veterani s-a clasat Damian Pavel, CS FC Callatis Mangalia.

În încheierea competiţiei, la festivitatea de premiere a fost invitat să participe primarul Adrian Stan, care împreună cu reprezentantul gazdelor, Niazi Culamet, au împărţit premiaţilor premii în bani, diplome, medalii, cărţi şi reviste de specialitate.