Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
19:50 04 12 2021 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cine este Nicolae-Ionel Ciucă, propus pentru funcția de prim-ministru

ro

21 Oct, 2021 17:19 997 Marime text
Potrivit CV-ului publicat pe pagina Ministerului Apărării Naționale, Nicolae Ciucă s-a născut pe 7 februarie 1967 în localitatea Plenița, județul Dolj. Este căsătorit și are un copil. Din anul 2019 este ministru al Apărării Naționale, iar în anul 2020 (21 decembrie) a obținut un mandat de senator.
 
Date personale
 
Data naşterii: 07.02.1967;
Locul naşterii: Localitatea Pleniţa, judeţul Dolj;
Naţionalitate: Română;
Starea civilă: Căsătorit, un copil.

Educaţie şi formare
 
  • 2012 - Curs postuniversitar de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale "Securitate şi bună guvernare" - Colegiul Naţional de Apărare;
  • 2006 - Colegiul de război, trupe de uscat, master în Studii Strategice, SUA;
  • 2005 - Cursul de limba engleză - terminologie NATO, York Sr. John University;
  • 2004 - Cursul de relaţii civil-militari din Europa de Est şi Asia Centrală, Hulburt, Florida, SUA;
  • 2003 - Doctor în ştiinţe militare cu lucrarea "Dimensiunea angajării Armatei României în operaţii întrunite multinaţionale", UNAP, Bucureşti;
  • 2001 - Cursul JOINT şi operaţii multinaţionale, Centrul PfP, Bucureşti;
  • 2000 - Cursul de limbă engleză, Academia Forţelor Terestre, Sibiu;
  • 2000 - Cursul PSO (operaţii în sprijinul păcii), Centrul PfP, Bucureşti;
  • 1997 - Cursul de instructori pentru menţinerea păcii, Centrul PfP Ankara, Turcia;
  • 1997 - Cursul de stat major tip brigadă, Centrul PfP, Bucureşti;
  • 1993-1995 - Cursurile Academiei de Înalte Studii Militare, Facultatea Interarme, Specialitatea Arme Întrunite, Bucureşti;
  • 1990 - Cursul perfecţionare comandanţi companii cercetare, Făgăraş;
  • 1988 - Şcoala Militară de Ofiţeri Activi "Nicolae Bălcescu", Sibiu;
  • 1985 - Liceul Militar "Tudor Vladimirescu", Craiova.
 
Experienţă profesională
 
  • 21 decembrie 2020 - Senator al României;
  • 8 decembrie 2020 - prim-ministru interimar şi ministru al apărării naţionale;
  • 4 noiembrie 2019 - ministrul apărării naţionale;
  • 1 ianuarie 2015 - 28 octombrie 2019 - şef al Statului Major General;
  • octombrie 2014 - 1 ianuarie 2015 - locţiitor al şefului Statului Major General;
  • ianuarie 2014 - octombrie 2014 şef al Statului Major al Forţelor Terestre;
  • ianuarie 2011 - ianuarie 2014 - comandant Divizia 2 Infanterie "Getica", Buzău;
  • februarie 2009 - ianuarie 2011 - comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată "Unirea Principatelor", Focşani;
  • martie 2007 - februarie 2009 - locţiitor al comandantului Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată "Unirea Principatelor", Focşani;
  • octombrie 2006 - martie 2007, împuternicit şef de stat major, Brigada 2 Infanterie "Rovine", Craiova;
  • octombrie 2004 - octombrie 2006 - şef operaţii, Brigada 2 Infanterie "Rovine", Craiova;
  • ianuarie 2004 - iulie 2004 - comandant al batalionului infanterie participant la misiunea din Irak;
  • 2003 - conducător/director al exerciţiului OCE/EXDIR, în cadrul misiunii ISAF;
  • iunie 2002 - ianuarie 2003 - comandant al batalionului românesc participant la misiunea Enduring Freedom, Afganistan;
  • 2001 - comandant al Batalionului 26 Infanterie - rezervă strategică SACEUR, participă la exerciţiul multinaţional "Dynamic Response", Bosnia şi Herţegovina;
  • februarie 2001 - octombrie 2004 - comandant al Batalionului 26 Infanterie "Neagoe Basarab", Craiova;
  • 2000 - şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie - rezervă strategică SACEUR;
  • 2000 - comandant al Componentei Terestre la Exerciţiul multinaţional "Blue Danube 2000";
  • noiembrie 1998 - februarie 2001 - şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie "Neagoe Basarab", Craiova;
  • mai 1997 - noiembrie 1998 - ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată "Rovine", Craiova;
  • mai 1996 - mai 1997 - ofiţer de stat major în cadrul misiunii UNAVEM III, Angola;
  • iulie 1995 - mai 1996 - ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată "Rovine", Craiova;
  • septembrie 1992 - octombrie 1993 - ofiţer de stat major în Biroul operaţii, Batalionul 121 Cercetare, Craiova;
  • martie 1989 - septembrie 1992 - comandant de pluton cercetare şi instrucţie la Batalionul 121 Cercetare, Craiova;
  • august 1988 - martie 1989 - comandant de pluton lansare la Regimentul 26 Mecanizat "Rovine", Craiova.
 
Distincţii şi decoraţii:
 
  • Ordinul "Virtutea Militară" în grad de Cavaler;
  • Ordinul "Virtutea Militară" în grad de Ofiţer;
  • Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Cavaler;
  • Ordinul Naţional "Pentru Merit" în grad de Ofiţer;
  • Ordinul Naţional "Pentru Merit" în grad de Cavaler;
  • Ordinul Naţional "Pentru Merit" în grad de Comandor;
  • Ordinului Naţional de Merit al Republicii Franceze, în grad de Comandor;
  • Legiunea de Merit a Statelor Unite ale Americii, în grad de ofiţer;
  • Emblema Onoarea Armatei României;
  • Emblema de Onoare a Statului Major General;
  • Emblema de Onoare a Forţelor Terestre;
  • Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene;
  • Emblema de Onoare a Forţelor Navale;
  • Emblema de Onoare a Informaţiilor Militare;
  • Emblema de Onoare a Comunicaţiilor şi Informaticii;
  • Emblema de Onoare a Logisticii;
  • Emblema de Onoare a Medicinei Militare;
  • Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 15, 20 şi 25 de ani de activitate;
  • Emblema de merit "În Serviciul Armatei României" cls. a III-a;
  • Emblema de merit "În Slujba Păcii" cls. a III-a;
  • Emblema de merit "Ştiinţa Militară" cls. a I-a;
  • Titlul onorific de "Militar Veteran" pentru militari;
  • Medalia Naţiunilor Unite;
  • Medalia pentru Merit, SUA;
  • Medalia de Onoare a Forţelor pentru Operaţii Speciale ale Statelor Unite ale Americii.
 Limbi străine cunoscute: Engleză
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii