Avram Iancu, cel mai rezistent înotător român în ape deschise, vine la Biblioteca Județeană Constanța. Se pregătește de o performanță mondială rară
Avram Iancu, cel mai rezistent înotător român în ape deschise, vine la Biblioteca Județeană Constanța. Se
30 Jul, 2026 11:02
ZIUA de Constanta
218
Marime text
218
Marime text
.jpg)
Avram Iancu, cel mai rezistent înotător român în ape deschise, cu un timp remarcabil de 36 de ore și 29 de minute de înot non-stop, vine mâine, 31 iulie 2026, la Biblioteca Județeană „I.N. Roman” Constanța.
El va suține o conferință de presă în Sala de lectură Științe sociale, în cadrul căreia va anunța performanța mondială rară pe care va încerca să o realizeze în luna august.
Totodată, el va rămâne pe litoralul românesc într-un cantonament de patru zile, dedicat reacomodării organismului la apa sărată. Punctul culminant al sesiunii de pregătire va fi un înot de anduranță între stațiunea Venus și Vama Veche, pe o distanță de aproximativ 12 km.
„Acesta va fi un test important pentru mine, deoarece acest înot va fi cu totul diferit de tot ceea ce cunoașteți deja despre mine. Va reprezenta un exercițiu esențial în pregătirea performanței pe care mi-am propus să o realizez.
Așadar, mâine, de la ora 10:00, vă aștept cu drag la Biblioteca Judeteana ,, Ioan N. Roman". Abia aștept să mă întâlnesc cu colegii bibliotecari din Constanța, coordonați de doamna director Amelia Stănescu, căreia îi mulțumesc pentru ospitalitate și pentru deschiderea de a găzdui acest eveniment. Cred că, în cazul meu, nu putea exista un loc mai potrivit pentru organizarea acestei conferințe de presă.
Oricine este binevenit!”, este mesajul lui Avram Iancu de pe rețelele sociale.
Citește și:
Știri Constanța FOTO+VIDEO.David Popovici, participant la concursul de înot în ape deschise Atlantisman, din Jupiter
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


