Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:26 22 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Primăria Navodari investește 270.000 de lei pentru înfrumusețarea orașului Mii de flori vor fi plantate în parcuri și sensuri giratorii (DOCUMENTE)

ro

22 Jun, 2026 16:14 153 Marime text

 
 sursa foto: Freepick.com
Primăria Orașului Năvodari a finalizat două achiziții publice directe  pentru achiziționarea unui volum amre de material floricol decorativ. Ambele contracte au fost atribuite aceluiași operator economic local, SC Lo Spuntino SRL.

Investiția totală se ridică la 270.000 lei (fără TVA) și are ca scop reamenajarea peisagistică a zonelor urbane, a parcurilor și a intersecțiilor cheie din oraș, în conformitate cu legislația privind protecția mediului și administrarea spațiilor verzi (Legea 24/2007).

Primul contract vizează achiziția de flori anuale destinate amenajărilor de vară.





Valoare contractului este de 195.000 lei (fără TVA).Este vorba despre 65.000 de bucăți cu varietăți florale: petunii, begonii, crăițe, impatiens (sporul casei), verbena, creasta cocoșului și dalii.


Cea de-a doua achiziție pregătește tranziția peisagistică către sezonul de toamnă:
Valoare contract este de 75.000 lei (fără TVA), prețul unitar fiind de 25 lei/bucată. Cantitatea este de  3.000 de bucăți-crizanteme multiflore bine dezvoltate și înrădăcinate, având un diametru minim de 30 cm.
 
Zonele vizate pentru plantare în Năvodari

Cele 68.000 de flori vor fi distribuite în mod egal în toate punctele de interes public și zonele verzi din intravilanul orașului Năvodari:
  • Parcuri: Parcul Central, Parcul Ion Dobre, Parcul Tineretului, Parcul de la Poliție, Parcul Front Canal, parcurile din zona blocurilor ANL și zona CP-uri.
  • Artere rutiere și intersecții: Toate sensurile giratorii și zonele adiacente, intersecțiile străzii Constanței cu străzile Albinelor și Midiei, precum și zona de referință KM 0.
  • Zone instituționale și de cult: Perimetrul Primăriei Năvodari, zona spitalului, zona Troitelor și perimetrul Bisericii Sf. Nicolae de pe strada Nucilor.
 
Despre SC Lo Spuntino SRL
 
Firma Lo Spuntino SRL din Constanța, a fost înființată la data de 23.09.2004. Are ca obiect principal de activitate codul CAEN 4941 - Transporturi rutiere de mărfuri.


Cifra de afaceri raportată de Lo Spuntino SRL în 2025 a fost de 735.154 lei, cu un profit de 124.016 lei. Lo Spuntino SRL a raportat 3 angajați în anul 2025.

Asociat unic și administrator este Andrieș Valentina.
 
Potrivit licitatiapublica.ro, firma și-a adjudecat 20 de contracte prin achizitii directe, toate la nivelul județului Constanța. Printre autoritățile contractante se numără Apollo Ecoterm SRL, Comuna Saligny, Școala Gimnazială Nr. 1 Cuza Vodă, Utilități Publice-Gospodăria Comunală SRL, etc.    
 
 
 
Pentru documentarea acestui articol s-au folosit informații și de pe platforma termene.ro.
 

PRECIZĂRI:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

 
 
 Citește și:

Cumpărări ConstanțaAchiziție de peste 200.000 lei pentru plante ornamentale. Firma câștigătoare, Lo Spuntino SRL (DOCUMENT)
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii