Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:43 10 03 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Actualizare majoră în Programele Naționale de Sănătate Noi medicamente decontate și prețuri modificate pentru pacienții cu afecțiuni grave (Ordinul 591/524 din 2026)

ro

10 Mar, 2026 12:28 140 Marime text

Medic, foto: pexels Ministerul Sănătății (MS) și Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) au publicat pe 9 martie 2026 Ordinul comun nr. 591/524, care aduce modificări esențiale Listei denumirilor comerciale și a prețurilor de decontare pentru medicamentele utilizate în cadrul Programelor Naționale de Sănătate.

Principalele schimbări vizează pacienții incluși în programele pentru HIV/SIDA, Oncologie, Diabet, Boli Rare și Transplant. Iată sinteza modificărilor structurate pe categorii:

 Programul Național de Boli Transmisibile (P1)

  • HIV/SIDA: S-au introdus medicamente noi precum Acevirex (Aciclovirum) și Augmentin. Au fost actualizate prețurile pentru antibioticele injectabile și antifungicele orale (Ceftriaxonum și Voriconazolum) furnizate de producători precum Antibiotice SA Iași, Pfizer și Zentiva. Mai multe poziții vechi au fost abrogate.

  • Tuberculoză: A fost introdus Augmentin 875 mg/125 mg (Glaxosmithkline), în timp ce poziția 134 a fost eliminată din listă.

 Programul Național de Oncologie (P3)

Actualizările vizează în special tratamentul leucemiei și terapiile noi:

  • Imatinibum: Modificări pentru produsul Imakrebin (100 mg și 400 mg).

  • Introduceri noi: Natulan (Procarbazinum), Acid Zoledronic Rompharm și Yaxwer (Denosumabum - 120 mg).

Boli Rare – Hipertensiune Pulmonară (P6.3)

O veste importantă pentru pacienți este introducerea unei alternative la produsul inovator:

  • Macitentan Teva 10 mg: Această variantă nouă are un preț de decontare care permite o contribuție de 0,00 lei din partea pacientului.

  • A fost actualizat, de asemenea, prețul pentru produsul Opsumit (Janssen-Cilag).

 Transplant de organe și celule (P9)

S-au realizat ajustări masive în subprogramele de transplant (Medular, Cord, Hepatic, Renal, Pancreatic, Pulmonar):

  • Uniformizare: S-au aliniat prețurile pentru antifungice (Voriconazolum) și combinațiile de antibiotice (Trimesolphar) în toate secțiunile de transplant.

  • Curățarea listei: Numeroase forme farmaceutice au fost abrogate pentru a eficientiza decontarea.

 Diabet Zaharat (P5)

Au fost operate eliminări tehnice, fiind abrogate pozițiile 11, 27, 139 și intervalul 151-153 din lista anterioară.

Notă privind implementarea: Documentul a intrat în vigoare în martie 2026 și poartă semnăturile oficiale ale lui Alexandru-Florin Rogobete (Ministrul Sănătății) și Adrian Constantin Achim (p. Președintele CNAS).

Important pentru pacienți: Acolo unde valoarea din coloana de decontare este egală cu prețul de vânzare, medicamentul este decontat integral (cost zero pentru beneficiar).

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii