04:11 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ana Porgras de la CS Farul, premiată pentru eleganţă la CM de gimnastică

14 Oct, 2011 19:28 1050 Marime text

În finala pe echipe şi în cea la individual compus gimnastele românce nu au obţinut nicio medalie la CM de gimnastică. Avem, totuşi, o premiantă la Mondialele de la Tokyo. Gimnasta Ana Porgras, locul 6 în finală la individual compus, a primit Premiul Eleganţei, distincţie acordată în urma voturilor sportivilor şi ziariştilor prezenţi la CM de la Tokyo. Premiu de consolare pentru ea, având în vedere că nu a prins nici finalele pe aparate. În finala la individual compus de joi, Ana Porgras a ocupat locul 6, dar chiar dacă nu a reuşit să urce pe podium, eleganţa sa, mişcările artistice şi siguranţa împletită cu frumuseţea, nu au trecut neobservate. Ea primeşte Premiul Eleganţei, acordat de Longines, pe baza voturilor exprimate de sportivii şi ziarişii prezenţi la Campionatul Mondial, potrivit anunţului FR Gimnastică. Ana Porgras va fi premiată înaintea ceremoniei rezervate medaliaţilor în finala masculină la individual compus, care va începe la ora 13.00. România va încheia participarea la CM din Japonia, la feminin, duminică, atunci când vor intra în finale pe aparate Cătălina Ponor şi Amelia Racea, la bârnă, respectiv Diana Bulimar, la sol. În concursul pe echipe, România a ocupat locul 4, la fel ca la ediţia din 2010