13:58 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie pentru bani

13 May, 2004 00:00 819 Marime text

Electrica Dobrogea Constanta - Petrolul Moinesti 2-1

Investitorul turc Tugrul Koparan a achitat pe loc primele pentru cele trei puncte, iar astazi a promis ca va plati toate restantele financiare

Electrica Dobrogea Constanta a reusit ieri un nou rezultat pozitiv din returul actualului campionat. Ieri, in etapa a 26-a a campionatului Diviziei B de fotbal, gruparea pregatita de Costel Funda a castigat cu 2-1 meciul sustinut in compania Petrolului Moinesti, formatie pregatita de Petre Grigoras. Moinestenii, ocupanti ai pozitiei a treia a clasamentului, porneau cu prima sansa, insa au reusit sa invinga gratie unui gol marcat de Ferenti in prelungirile meciului. Prima repriza a fost echilibrata, lucru consemnat si pe tabela de scor dupa primele 45 de minute. Totusi, formatia noastra a avut ocazii mai clare de a marca, insa portarul Anton a ramas neinvins. Ironia sortii, oaspetii au deschis scorul imediat dupa pauza, la o faza fixa in care defensiva dobrogeana a scartait. La un corner de pe stanga, portarul Vlas si Grigorov s-au incurcat reciproc, iar V. Gheorghe a introdus balonul in plasa. Electrica a egalat destul de repede, in minutul 58. Calin a facut un hent in careu, arbitrul P. Burcea indicand punctul cu var. Penalty-ul a fost executat de Zamfirescu. In plus, Calin a fost eliminat, el fiind la al doilea cartonas galben in doar cinci minute. Cu un om in plus, Electrica a presat, fortand golul victoriei. El a venit in primul minut de prelungire cand, la o faza ce nu anunta nimic periculos, Ferenti a punctat. Varful de atac a deviat de la 10 m un sut slab al lui Papazicu. Cu aceasta victorie Electrica a acumulat 35 de puncte in clasament si, in functie de rezultatele celorlalte meciuri ale etapei, disputate aseara, dupa redactarea acestui material, putea urca cel putin un loc in clasament. Interesant este faptul ca, o data cu aceasta victorie, conturile electricienilor s-ar putea umple de bani. Prezent la meci, investitorul turc Tugrul Koparan a achitat pe loc prima de joc, cate 150 de dolari pentru titulari. Acesta a promis ca astazi vor fi platite toate restantele financiare. Va reamintim ca inaintea meciului cu Poli Iasi, din urma cu doua saptamani, jucatorii constanteni amenintasera ca nu se prezinta la meci din cauza restantelor financiare. Saptamana trecuta, zece jucatori si-au depus memoriile la Federatia Romana de Fotbal pentru a deveni jucatori liberi de contract. O data cu revenirea la Constanta a lui Koparan, se spera ca lucrurile sa intre pe fagasul normal. Echipa a demonstrat ca are valoare de Divizia B, iar jucatorii ca au caracter. Electrica: Vlas - Grigorov, Lucan, Serban, Dragoi (49 Culeafa), Tanase (67 Ferenti) - I. Posteuca, Gechereanu, Maciuca - Roman (72 Papazicu), S. Zamfirescu. Antrenor: Costel Funda. Petrolul: Anton - Zavate, Ivan, Calin, Geaman - Bucurel (46 Pintilie), Jipa, Cioaba, Gheorghiu - Rascu (90 Chiriac), V. Gheorghe. Antrenor: Petre Grigoras.