01:08 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie importanta pentru CS Tomis

25 Jan, 2008 00:00 743 Marime text

CS Tomis a obtinut, in prima etapa a returului, un nou succes important pentru indeplinirea obiectivului propus in acest sezon

Ion Puscasu a debutat cu o victorie ca antrenor principal pe banca formatiei CS Tomis, dupa ce echipa constanteana s-a impus cu scorul de 36-29 in fata echipei HCM Roman, meci contand pentru etapa a XIII-a a Ligii Nationale de handbal feminin. Dupa un debut de an in care handbalistele constantence nu au reusit decat doua remize in primele trei meciuri, acestea au reintrat in ritm si, dupa ce au obtinut o victorie sambata la Sfantu Gheorghe, s-au impus si miercuri la Sala Sporturilor in fata formatiei HCM Roman. Acest succes, coroborat cu un semiesec al echipei HCM Baia Mare la Buzau, face ca echipa constanteana sa mai urce un loc in clasament aflandu-se dupa 13 etape pe pozitia a 4-a. Aceasta partida a reprezentat debutul noii banci tehnice a Tomisului cu Ion Puscasu ca antrenor principal si Mihaela Ignat Paraianu, antrenor secund. Desi scorul partidei nu o arata, meciul a fost extrem de echilibrat, abia pe final, pe fondul unei presiuni din partea formatiei constantene si a greselilor in atac ale oaspetilor, a facut ca Tomis sa se desprinda in invingatoare. Inceputurile de meci mai slabe cu care ne-au obisnuit jucatoarele constantence au continuat si in acest meci, fiind conduse dupa 20 de minute de joc la trei goluri diferenta, 14-11. Tomis a revenit, insa, pana la finalul reprizei si a intrat la pauza cu un avantaj de un gol, 18-17. Echilibrul s-a mentinut si in prima parte a reprizei secunde pana aproape de final cand elevele lui Ion Puscasu s-au desprins decisiv in invingatoare. Cele mai bune marcatoare ale Tomisului au fost Diana Drutu cu 8 goluri, Anisoara Durac cu 7 goluri marcate si golghetera echipei din acest sezon, Loredana Mateescu cu 6 reusite. Pentru HCM Roman cele mai multe goluri au fost inscrise de Emilia Moldovan (13). Jocul a fost marcat de multe duritati, arbitrii buzoieni Baducu si Voicu dictand 12 eliminari, dintre care sapte numai in tabara gazdelor. "Sunt bucuros de victorie, mai ales ca aceasta este importanta pentru moralul echipei de acum incolo. Fetele au abordat meciul cu o alta atitudine pe care eu sper sa o mentina si in continuare. Am avut si momente de relaxare atat in atac cat si in aparare, care au facut ca meciul sa fie in mare parte echilibrat, insa, important este rezultatul", a declarat Ion Puscasu. CS Tomis urmeaza sa intalneasca etapa viitoare, in deplasare la Ramnicu Valcea, pe "galacticele" de la Oltchim, meci in care, noul tehnician al Tomisului spera ca echipa sa sa faca o figura cat mai frumoasa. "Urmeaza meciul de la Valcea unde vrem sa facem un meci cat mai bun, sa avem aceeasi atitudine ca in aceasta partida. Nu ne asteptam la mare lucru, insa, tratam acest meci cu toata seriozitatea", a punctat Puscasu. La meci au asistat si componentele echipei nationale a Mexicului, care participa la Cupa Municipiului Constanta, alaturi de licee cu program sportiv.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}