00:57 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie facila pentru CVM Tomis

16 Jan, 2008 00:00 849 Marime text

Echipa antrenata de Stelio De Rocco s-a impus usor in fata formatiei U Cluj urmand sa dispute doua meciuri de foc, cu Steaua in campionat si meciul din sferturile Cupei CEV

Echipa de volei masculin CVM Tomis a obtinut, luni, cea de-a douasprezecea victorie din tot atatea meciuri disputate in cadrul Diviziei A1, dupa ce a invins, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formatia Universitatea Cluj. Fara victorie de patru etape, voleibalistii de la Universitatea Cluj nu au putut opri sirul victoriilor echipei antrenate de Stelio de Rocco fiind invinsi fara prea mari probleme cu scorul de 3-0. Club Volei Municipal Tomis s-a impus pe seturi cu 25-14, 25-14, 25-19, in aproximativ o ora de joc efectiv. Echipa de baza folosita de tehnicianul canadian a fost formata din internationalii Voinea, Ilies, May, Erkan Togan, Hein, Ashley Nemer si pentru prima oara pe postul de libero a fost introdus noua achizitie din aceasta iarna, turcul Semih Citak. Au mai fost introdusi pe parcursul meciului Daivison care l-a inlocuit pe Florin Voinea, Toronyai introdus in locul lui Togan, bulgarul Yankov si Began inlocuindu-l pe rand pe Hein. Primul set nu a avut istoric, CVM desprinzandu-se inca din debut la 7-1 si marindu-si avantajul pe finalul setului. Astfel, in mai putin de 20 de minute, constantenii s-au impus cu scorul de 25-14, majoritatea punctelor castigate de echipa clujeana fiind reusite pe greselile constantenilor. Aceeasi poveste s-a derulat si in setul al doilea chiar daca in primele zece puncte jucate, cele doua formatii au mers cap la cap. U Cluj nu a putut insa tine pasul si voleibalistii antrenati de Stelio De Rocco s-au desprins decisive si au transat si al doilea set in favoarea lor cu scorul de 25-14. pe fondul unei usoare relaxari in tabara Tomisului, clujenii au preluat pentru prima data conducerea in acest meci, trecand in acelasi timp pentru prima data si de pragul de 14 puncte. CVM Tomis a fortat insa pe finalul setului al treilea si s-a impus cu scorul de 25-19. "Sint multumit de jocul echipei dupa o pauza destul de lunga in care nu am mai jucat. Trebuie sa intram din nou in ritmul de competitie si sa ne revenim in forma noastra de virf pentru a ne indeplini obiectivele. Este important ca jucatorii sa respecte orice adversar, indiferent de valoarea acestuia si sa evolueze mereu la potentialul lor maxim", a declarat dupa meci, tehnicianul Stelio De Rocco. CVM Tomis urmeaza sa dispute doua meciuri de foc, ambele in deplasare: cu Steaua in campionat si meciul tur din cadrul sferturilor Cupei CEV impotriva polonezilor de la Domex Czestochowa. In etapa a XII-a, prima a returului Diviziei A1 la volei masculin, s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate: CSA Steaua Bucuresti - CSS Lapi Dej 3-0 (25-17, 25-17, 25-18), VCM Piatra Neamt - CSS Constam Buzau 3-0 (25-14, 25-18, 25-22), CS Unirea Dej - Dinamo Bucuresti 2-3 (25-20, 25-18, 22-25, 17-25, 11-15), CS Phoenix Simleu Silvaniei - Explorari Baia Mare 0-3 (20-25, 17-25, 17-25). CVM Tomis isi consolideaza prima pozitie in clasament, cu 24 de puncte, fiind urmata de formatiile VCM Piatra Neamt, Steaua si Dinamo, toate cu cate 18 puncte.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}