06:44 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie cu multe greseli

09 Sep, 2002 00:00 556 Marime text

CS Tomis Constanta - CSM Sibiu 26-24 (14-13)

Ambele formatii au evoluat modest, nici una dintre ele neridicandu-se la pretentiile primei ligi * Diferenta au facut-o cele cateva jucatoare cu experienta ale Tomisului * Acest meci a demonstrat inca o data ca echipa noastra se va lupta din greu, in acest an, pentru evitarea retrogradarii

Nici una dintre cele doua echipe nu si-a depasit conditia de echipa mica, ce sta la coada la sita retrogradarii, doar-doar o ramane in prima liga valorica de handbal. Ambele echipe au evoluat modest, cu extrem de multe gafe in defensiva si la finalizare, demonstrand ca partida s-ar fi putut ridica la rangul de derby in campionatul de junioare. CSM Sibiu, echipa nou promovata in vara, si-a jucat la Constanta una dintre putinele sanse de a ramane pe prima scena a tarii. Cu jucatoare lipsite de experienta, gruparea sibiana a reusit sa reziste eroic mai bine de 45 de minute, printr-un joc ambitios, dar de multe ori practicat haotic. O data cu apropierea de finalul meciului, jucatoarele lui Marcel Serban si-au pierdut si putinul dram de luciditate, singura ramasa cu capul pe umeri fiind capitanul Timofte. CS Tomis a etalat in joc realitatea crunta a handbalului feminin constantean. Unei echipe ce-si vinde pana si sufletul pentru a se mai putea hrani cateva luni nu-i poti cere sa-ti danseze pe masa de bucurie, cand ei ii "ghiortaie" matele de foame. Cu doar doua jucatoare (Galca si Moldoveanu) ce mai amintesc de vechea garda, cu alte trei (Vaduva, Duican si Borcan) pe care, in perioada amintita, antrenorul Musi le arunca pe final de meci pentru a mai domoli jocul, atunci cand era cazul, si cu cateva copile "necoapte", Tomis se pare ca nu va face multi purici in primul esalon, daca situatia financiara nu se va reglementa. Desigur, aceste jucatoare vor putea creste in valoare, dar oare nu va fi prea tarziu? Jocul a fost echilibrat in marea lui majoritate. Oaspetele au condus cu 1-2 goluri in perioada de "acomodare" ce a durat pana in minutul 10. Apoi, la 4-3, Tomis preluat conducerea, incheind primele 30 de minute cu un gol avantaj 14-13. Dupa pauza, primele 15 minute au fost la fel de echilibrate, gratie numeroaselor ratari de ambele parti, unele chiar din 7 m. De altfel, in acest joc handbalistele constantene au ratat nu mai putin de cinci asemenea lovituri, iar adversarele trei. Tomis s-a desprins in victorioasa la 21-18. A marcat o serie de patru goluri consecutiv de la 22-20 la 26-20, insa finalul a fost unul cu sufletul la gura, pentru ca si oaspetele au avut tot o serie de patru goluri fara a primi vreunul, finalul gasindu-le pe constantence cu un avantaj de doua goluri 26-24. Etapa viitoare, miercuri, CS Tomis se va deplasa la Otelul Galati. Urmatorul meci acasa al gruparii constantene va avea loc sambata in Sala Sporturilor, cand va intalni pe Rapid CFR Bucuresti.