16:17 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un nou pas greşit în campionat pentru HCM

18 Oct, 2010 02:27 785 Marime text
După meciul solicitant susţinut joi, în Liga Campionilor, cu Bosna Sarajevo, campioana României la handbal, HCM Constanţa, s-a împiedicat din nou în campionat, fiind învinsă la Bacău de echipa locală Ştiinţa Municipal, meci contând pentru etapa a VII-a a Ligii Naţionale.

Deşi au un început slab de sezon, băcăuanii au început în forţă confruntarea cu formaţia care obţinea o victorie spectaculoasă, cu trei zile în urmă, în Liga Campionilor. Astfel, după 10 minute, gazdele conduceau surprinzător, cu 4-2. Formaţia pregătită de Eden Hairi şi de Alexandru Buligan a revenit greu pe tabelă şi a preluat conducerea abia în minutul 22 (scor 10-9). Ajutaţi de intervenţiile salvatoare ale portarului Tamaş, dar şi de greşelile din atac ale constănţenilor, elevii lui Gabriel Armanu reuşesc să intre la cabine cu un avantaj de patru goluri, scor 17-13. Toma şi compania nu găsesc soluţii de a reveni în joc nici în a doua parte a întâlnirii, astfel că, la jumătatea actului secund, Ştiinţa conducea cu 22-17. Apărarea HCM-ului începe să funcţioneze şi, cu opt minute înainte de final, echipa de pe litoral restabilea egalitatea, scor 22-22. Intervenţiile de pe final ale portarului Ştiinţei au fost decisive în stabilirea câştigătoarei. Bacăul şi-a refăcut avantajul de patru goluri (scor 27-23 în minutul 57) şi s-a impus la final cu 29-25, reuşind a treia victorie din acest sezon. În schimb, HCM a suferit al doilea eşec în campionat şi a coborât până pe locul 6 în Liga Naţională, cu 10 puncte. Următorul meci al echipei constănţene este programat pe 6 noiembrie, când va primi vizita formaţiei UCM Reşiţa.