22:42 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Tripla" lui Chiţu aduce victoria la Giurgiu

21 Mar, 2011 02:55 1335 Marime text
sageata.jpgOcupanta locului secund în Seria I, Săgeata Năvodari, s-a impus sâmbătă, pe terenul celor de la Astra II Giurgiu, cu scorul de 3-2, într-un meci din etapa a XVIII-a a Ligii a II-a.

După eşecul surprinzător cu Dinamo II, formaţia pregătită de Aurel Şunda a început meciul de la Giurgiu hotărâtă să obţină cele trei puncte puse în joc. Năvodărenii au deschis scorul în minutul 31, prin golgeterul Seriei I, Sorin Chiţu, gol care a stabilit şi scorul de pauză. Acelaşi Chiţu a majorat avantajul echipei năvodărene în minutul 53, dintr-o lovitură de pedeapsă, pentru ca, în minutul 61, Şanţmare să reducă din avantaj cu o lovitură de cap. Speranţele giurgiuvenilor de a reveni pe tabelă sunt spulberate patru minute mai târziu, când acelaşi Chiţu reuşeşte „tripla" ducând scorul la 3-1. Scorul final este stabilit în minutul 73, Astra II Giurgiu reducând din diferenţă prin Damian. Săgeata învinge cu 3-2 şi rămâne pe locul secund în clasament, la patru puncte distanţă de liderul Ceahlăul şi la două în faţa Concordiei Chiajna. Următorul meci al echipei antrenate de Aurel Şunda va avea loc sâmbătă, la Năvodari, cu Gloria Buzău.