00:45 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tomis, la al doilea event consecutiv

26 Apr, 2008 00:00 848 Marime text

Finala mica a Cupei Romaniei a fost castigata de Steaua, care a invins pe Explorari Baia Mare cu scorul de 3-2

Club Volei Municipal a reusit sa obtina eventul pentru a doua oara consecutiv, dupa ce a castigat si Cupa Romaniei in dauna formatiei VCM Piatra Neamt, pe care a invins-o cu scorul de 3-0 (25-18, 25-22, 25-18). Dupa titlul de campioana a Romaniei la volei masculin, obtinut duminica, CVM Tomis a reusit sa cucereasca cea de-a patra Cupa a Romaniei din istoria clubului. Echipa antrenata de Stelio de Rocco si Massimilliano Giaccardi s-a impus, in trei seturi, impotriva formatiei VCM Piatra Neamt, echipa pe care o invinsese si in finala Diviziei A1. Ultima partida a sezonului pentru Tomis nu a avut istoric, echipa de la malul marii dominand meciul de la un capat la altul si impunandu-se in aproximativ o ora de joc efectiv. Daca in primul set, constantenii au dominat, nemtenii au echilibrat disputa in cel de-al doilea, cedand insa initiativa pe final, constantenii castigand cu scorul de 25-22. In partialul al treilea, detinatoarea trofeului a reusit sa se distanteze din start si s-a impus cu scorul de 25-18. Antrenorul constantenilor Stelio de Rocco a inceput partida cu VCM Piatra Neamt in aceeasi formula cu care a evoluat in majoritatea partidelor din acest sezon: Toronyai, Erkan Togan, Ivkovic, Radu Began, Ashlei Nemer, Daivison si Tanasescu, pe postul de libero. Au mai fost introdusi pe parcursul intalnirii: Ilies, Yankov, Voinea, Gustavo Meyer si Andy Hein. Capitanul Tomisului, Radu Began, a declarat dupa meci ca lotul valoros si avantajul terenului propriu au dus la castigarea eventului. "Am luat si Cupa Romaniei, asa cum ne asteptam, pentru ca avem un lot puternic si am jucat acasa, in fata acestor minunati suporteri", a spus Began.

Steaua se impune in finala mica

In finala mica a turneului de la Constanta, Steaua Bucuresti a reusit sa invinga pe Explorari Baia Mare dupa un meci dramatic, care s-a intins pe parcursul a cinci seturi si aproximativ doua ore de joc efectiv. Echipa din Baia Mare a reusit sa castige primul set cu scorul de 25-21, insa experienta si-a spus cuvantul si stelistii s-au impus in urmatoarele doua, rasturnand rezultatul, scor 25-21 si 25-23. Steaua putea sa incheie conturile in cel de-al patrulea partial, cand au avut si trei mingi de set si meci (scor 24-21), insa relaxarea a facut ca baimarenii sa recupereze handicapul si sa se impuna la final, cu scorul de 31-29. In setul decisiv, stelistii nu au mai repetat erorile din partialul precedent si au castigat, fara probleme, cu 15-9. Astfel, Steaua Bucuresti invinge cu scorul general de 3-2 si se claseaza pe locul 3.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}