13:34 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tecău şi Lindstedt, în sferturi la Tokyo

06 Oct, 2010 02:48 1238 Marime text
PTecau.jpgerechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi suedezul Robert Lindstedt continuă evoluţiile bune din acest an. Cei doi s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Tokyo, competiţie dotată cu premii în valoare de 1.110.000 de dolari.

După o pauză de o lună, Tecău şi Lindstedt au revenit pe teren şi au început cursa pentru clasarea în primele opt perechi ale lumii, lucru care le-ar asigura participarea la Turneul Campionilor, programat la sfârşitul acestui an la Londra. Dublul româno-suedez, cap de serie numărul 3 în Japonia, s-a impus în turul inaugural în faţa cuplului Jeremy Chardy/Eduardo Schwank (Franţa/Argentina), cu scorul de 6-3, 6-3, după doar 48 de minute de joc şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din „ţara soarelui răsare". În următorul meci, perechea Tecău/Lindstedt va juca împotriva dublului Eric Butorac/Jean-Julien Rojer (Statele Unite/Antilele Olandeze), pentru un loc în semifinale. Prin accederea în sferturile competiţiei de la Tokyo, Horia Tecău şi Robert Lindstedt şi-au asigurat 90 de puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 8.030 de dolari.