09:18 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Plaiesul Lajos se intoarce

03 Apr, 2003 00:00 447 Marime text

Revenire pe litoral dupa un an

Arbitrul Tiberiu Lajos va conduce la centru partida de sambata dintre FC Farul Constanta si Sportul Studentesc, programata sa inceapa de la ora 19.00. Lajos revine la Constanta dupa o perioada de un an de zile, ultima data arbitrand, pe 16 martie, meciul FC Farul - Ceahlaul Piatra Neamt (scor 1-2). Va mai amintiti cu siguranta ce a fost atunci. Ceahlaul conducea cu 2-0 din minutul 26, ambele goluri venite pe doua gafe de incepator ale liberoului Marcel Abaluta. Lajos a avut insa o contributie majora la succesul moldovenilor. El nu a acordat doua penalty-uri Farului si a impartit o sumedenie de cartonase, fragmentand jocul. A stricat echilibrul din teren eliminand doi jucatori ai gazdelor si unul al oaspetilor. Culmea prostiei sale a fost in minutul 53, cand Liviu Mihai a primit cartonasul rosu, iar Avadanei, adversarul sau direct intr-un tackling, a luat doar galben, si a atins limita maximala in minutul 89, atunci cand atacul portarului nemtean Lefter asupra lui Trofin a fost sanctionat cu penalty, fara a i se da goal-keeper-ului al doilea cartonas galben. La finalul partidei, Lajos a parasit terenul pazit de jandarmi. Antrenorul principal Petre Grigoras a protestat la pauza si a fost trimis in tribuna. Tehnicianul l-a acuzat pe Lajos ca i-a favorizat pe nemteni: "A fost o bataie de joc. Au fost doua faze de 11 metri, clare ca lumina zilei, doua henturi clare in careu. Alta era soarta partidei daca, la 0-0, primeam macar o lovitura de pedeapsa ce ni se cuvenea. Am dominat si in inferioritate. Dar cand se iau asemenea decizii contradictorii si esti pentru unii muma si pentru altii ciuma. Stiti ce trebuie sa facem noi? Nouazeci si noua de ani, cu totii, jucatori, antrenori, arbitri, trebuie sa stam deoparte. Dupa aceea trebuie sa o luam de la zero, de la comuna primitiva, cu pietre in cap. Sa incepem o noua viata. Nu se poate asa ceva! Imi plang jucatorii in cabine. Suntem o echipa mica, una chiar buna, zic eu. Am ridicat putin nasul si trebuie sa ni-l taie pentru ca nu facem parte din grupul celor X".La meciul de sambata, Tiberiu Lajos va fi ajutat de asistentii Marcel Savaniu si Marius Beudeanu, iar rezerva va fi Vasile Bratu. Observatorii intalnirii sunt Alexandru Popescu si Gheorghe Moise.