11:39 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Peste toti a fost Robert Miu

29 Sep, 2003 00:00 1262 Marime text

Midia Navodari - FC Onesti 1-0

O victorie muncita au reusit fotbalistii Midiei Navodari sa obtina, sambata, contra uneia dintre cele mai galonate formatii ale seriei I a Diviziei B de fotbal, FC Onesti, scor 1-0. Mult mai lucida, mai dornica de reusita, gruparea de pe litoral a luat, meritat, cele trei puncte ale confruntarii din runda a sasea. Resimtind inca socul infrangerii din runda precedenta, de pe teren propriu, cu FC Vaslui (scor 1-4), adversara gruparii de pe litoral a avut o evolutie modesta. O mare "contributie" a avut-o si eliminarea lui Borz dupa doar zece minute de joc, din cauza a doua faulturi dure. Atacand cu toate liniile, Midia a avut in R. Miu cel mai bun jucator de pe teren. Acesta si-a creat numeroase ocazii de gol (23 - sut pe spate din 10 m; 24 - de la 20 m a trimis pe langa poarta, 27 - portarul Ciubotaru a respins cu un reflex senzational) si a fost co-autor la singura reusita a partidei. In minutul 45, D. Petre a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, liberoul s-a inaltat, a lovit puternic cu capul, iar mingea a fost ricosata de Avadanei in poarta. La reluare, tot Midia a avut cele mai multe oportunitati de a marca prin Zamfirescu (65), D. Petre (72), R. Miu (78), Borza (78) si Frimu (90+4), insa oaspetii, la singura lor ocazie mai mare, puteau egala prin Cr. Constantin (80). Ar fi fost injust, in conditiile desfasurarii ostilitatilor.Midia: Miron - Floricica, Croitoru, R. Miu, Fugaru - D. Petre (83 Frimu), Ochia, Curumi (80 Boras), Dragoi - Borza, Zamfirescu (70 Agafitei). FC Onesti: Ciubotaru - Dragomirescu (49 M. Ilie), Ivan, Goian, Avadanei - Bandar (73 Vetrea), Abalasei, Boroncoi, Borz - Barsan (60 Cr. Constantin), P. Bogdan.