19:03 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Oltchim Ramnicu Valcea, zdrobita la Constanta

27 May, 2005 00:00 703 Marime text

Recital handbalistic oferit de CS Tomis

Cei aproximativ 500 de spectatori prezenti miercuri seara in tribunele Salii Sporturilor din Constanta au fost martorii unui spectacol handbalistic de exceptie, principala protagonista a showului fiind echipa gazda CS Tomis. In fata unui adversar redutabil cu o carte de vizita impresionanta (Oltchim Ramnicu Valcea), echipa antrenata de Dumitru Musi s-a impus intr-o maniera categorica, cu scorul de 21- 14 (la pauza, 10-6). Au fost 60 de minute extraordinare in care Petrache si compania s-au distrat pur si simplu cu adversarele lor. Oltchim ocupa inaintea acestui meci locul trei in clasamentul Ligii Nationale si teoretic mai avea sanse la cucerirea titlului. Dupa primul sfert de ora al partidei, Tomis conducea cu 7-1, dupa ce portarul constantean Doina Avram Lupu a reusit mai multe interventii de exceptie. Pana in minutul 25, Avram a scos absolut orice aruncare a oaspetilor, nefiind invinsa in acest interval decat de doua ori. In replica, colegele sale au reusit sa treaca fara probleme de apararea valceana si sa conduca la un moment dat chiar si la sapte goluri diferenta. Dupa revenirea de la cabine, Tomis si-a continuat recitalul, un rol deosebit avandu-l Alina Petrache si Ramona Vaduva. Golgheterele echipei din acest sezon si-au trecut si miercuri in cont noi reusite (sapte, respectiv opt goluri). Pe lista marcatoarelor si-au mai trecut numele Alina Blebea (1g), Dorina Jerebie (2), Loredana Mateescu (2) si Mihaela Ignat (1). In acest meci au mai evoluat pentru Tomis jucatoarele Borcan, Duican, Mazur, Osman, Rombescu, S. Strungaru si Chitu. In urma acestui esec, Oltchim a pierdut orice sansa la castigarea trofeului si a ramas pe locul trei in clasament, cu 39 de puncte, dupa Silcotub Zalau (43 p) si Rapid CFR (41 p). Gratie victoriei repurtate, Tomis a ajuns la 35 de puncte si se afla pe cinci, la egalitate cu Rulmentul Brasov, fata de care are insa un golaveraj inferior. Cu o etapa inainte de finalul editiei, echipa de pe litoral este sigura de participarea in Cupa EHF. In ultimul act al returului, duminica la Baia Mare, Tomis va juca impotriva Selmontului, formatie aflata in acest moment pe pozitia a zecea, cu 19 puncte. In meciul tur, disputat pe 5 februarie, la Constanta, CS Tomis a zdrobit aceasta echipa cu scorul de 43-23 (la pauza 22-12). Handbalistele lui Dumitru Musi vor ca duminica sa inregistreze un nou succes, incheind astfel un sezon de exceptie.