09:46 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O prima repriza hotaratoare

05 May, 2003 00:00 591 Marime text

RC Farul Constanta - Stiinta Gerom Petrosani 52-23 (40-3)

Rugbistii de la RC Farul Constanta au mai facut un pas mic in incercarea de a prinde semifinalele campionatului Diviziei Nationale, invingand sambata, pe teren propriu, pe Stiinta Gerom Petrosani, o formatie de mijlocul clasamentului.

La capatul unui meci dominat in prima repriza de constanteni si in a doua de petroseneni, gazdele s-au impus cu 52-23 (la pauza 40-3). Curea, M. Dumitru, Grigore, Stanca, Toderasc si Baraulea au reusit, in prima parte, cate un eseu, Stanca punctand si din cinci transformari, pentru faristi, in timp ce de la oaspeti a marcat Cosmin Buburuzan o lovitura de pedeapsa. Partea a doua a fost dominata de Stiinta, care, per ansamblu, s-a impus cu 12-20, insa diferenta a fost prea mica pentru ca echipa noastra sa piarda acest meci. Au mai marcat M. Dumitru (eseu), C. Nicolae (eseu) si Stanca (transformare), pentru Farul, respectiv Cosmin Buburuzan (lovitura de pedeapsa si transformare), Bolea (eseu), Rotaru (lovitura de pedeapsa si o transformare) si Oros (eseu), pentru Stiinta."Cincisprezecele" de start al Farului a fost: Toderasc, Damaschin, Chirita, Dima, Maciac, Samuil, Baraulea, Pantelimon, Stanca, Crap, Grigore, M. Dumitru, Curea, Gheara, C. Nicolae. Au mai intrat: Pllotschi, Codea, Trufasu.