01:00 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nucu, cea mai buna jucatoare cu Croatia

17 Jan, 2008 00:00 794 Marime text
Nationala feminina de volei a Romaniei a debutat cu dreptul la turneul preliminar pentru Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, gazduit de orasul german Halle, printr-o victorie cu scorul de 3-2 (21-25, 25-14, 22-25, 25-23, 15-5) cu Croatia, dupa o ora si 46 de minute de joc. Dupa un prim set pierdut, dar destul de echilibrat (21-25), echipa antrenata de Florin Grapa s-a desprins de croate in setul secund, la scorul de 8-7. Romania a avut apoi avantaj de 12-7, 18-10, 23-12, iar in final, un blocaj al constantencei Iuliana Roxana Nucu a dus la castigarea celui de-al doilea set 25-14. Setul trei a fost cel mai echilibrat, croatele fiind mult timp la carma, cu cateva sanse pentru echipa noastra de a intoarce rezultatul (10-10, 18-17, 20-19, 22-21), dar Croatia a castigat cu 25-22. Fetele noastre se mobilizeaza in setul patru, intorc scorul de la 2-5 la 6-5 si apoi trec la conducere, cu 8-6, 10-9, 13-11, mentinandu-se in avantaj pana la final, cand se impun cu 25-23. Romania, care a avut cele mai bune jucatoare in Carmen Turlea si fosta jucatoare al echipei CS Volei 2004, Nucu, a castigat si setul decisiv cand, la 8-5, sapte puncte castigate consecutiv au condus echipa la prima victorie din acest turneu. La echipa noastra au jucat Elena Butnaru, Claudia Carstoiu, Nicoleta Manu, Carmen-Alida Marcovici, Daniela Minca, Iuliana Roxana Nucu, Nneka Obiamaka Onyejekwe, Carmen Turlea. Urmatoarele meciuri ale nationalei noastre vor fi in compania Serbiei (partida disputata miercuri seara) si Rusiei.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}