09:18 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lectia stelista

19 May, 2003 00:00 686 Marime text

HC Municipal Constanta - Steaua Bucuresti 25-34 (12-15)

Execrabil. Asa au jucat marea majoritate a handbalistilor constanteni in partida de ieri cu Steaua Bucuresti. Stavrositu si compania au fost depasiti total de miza meciului (o victorie ii mentinea in grafic pentru ocuparea locului doi la finalul campionatului), clacand in fata propriilor suporteri, aflati ieri in numar mare in Sala Sporturilor. Primele secunde ale meciului dadeau sperante constantenilor care nadajduiau sa cinsteasca cu o victorie marea sarbatoare a orasului de la malul marii. Cateva interventii salvatoare ale portarului Ionut Stanescu si golurile lui Denis Ali si Eden Hairi au facut ca HC Municipal sa conduca cu 2-1 in minutul 3. Egalati la 2-2, jucatorii nostri au cedat initiativa. Cu o aparare agresiva, formata din jucatori foarte inalti, si cu un portar extraordinar, Laufceag, ce merita sa fie titularul postului de la nationala, Steaua a condus ostilitatile, punctand de foarte multe ori pe contraatac. Usoara revenire a constantenilor de la 5-8 la 8-8 a fost un simplu foc de paie, pentru ca Steaua s-a ambitionat si mai tare, conducand la pauza cu 12-15. Revenirea de la cabine a fost un fiasco total pentru HC Municipal. Stavrositu si Hairi au ratat doua lovituri de la 7 m, ceea ce a permis Stelei sa se desprinda la cinci goluri inca din minutul 39 (14-19). Facuti groggy, constantenii nu si-au mai revenit pana la final. Steaua nu a avut mila si, simtind ziua mai slaba a HC Municipal, nu a iertat-o pe aceasta de o infrangere umilitoare (25-34), conducand chiar si la o diferenta de 11 goluri (19-30, 20-31, 21-32). HC Municipal: Puscasu (2), Toma (1), D. Ali (3), Nicolae (6), Hairi (6), Stavrositu (5), Tutu (1), Geotoiu (1). Steaua: Laufceag (1), Telehuz (6), Buricea (2), Gh. Cristian (5), Mihaila (1), Mazilu (8), Stamate (8), Baiceanu (1), Vladescu (2). Gheorghe Ionescu (antrenor principal Steaua): "Ne-a fost frica de acest meci. Constanta ne-a batut acasa in turul campionatului si in returul "Cupei Romaniei". Jucatorii nostri din aparare s-au achitat foarte bine de sarcini. Am avut un nucleu de jucatori inalti in aparare, care au dat impuls echipei. Portarul Laufceag a fost astazi intr-o zi mare si a reprezentat 70 la suta din echipa. Daca ramanem in aceasta formula si ne-am intari, cred ca am putea construi o echipa de viitor. Pentru noi faptul ca jucam in finala "Cupei Romaniei" si ca suntem deja calificati in cupele europene ne face sa abordam fara teama meciurile care au mai ramas. Astazi am prins Constanta pe picior gresit, si nu stiu de ce. Poate dusul rece de azi ii va trezi pe cei de la Constanta. Arbitrajul a fost corect". Ion Craciun (antrenor principal HC Municipal): "Nu-mi vine sa cred ca am jucat asa de prost. Este al doilea meci pe care il pierdem de la inceputul anului si, culmea!, tot cu Steaua. Ne-am zbatut sa strangem pana acum puncte si, pe final de campionat, dam cu piciorul la ceea ce am facut. Meciul l-am pierdut in primele 10 minute, cand am intrat ingamfati pe teren. S-au facut multe greseli de tehnica individuala. I-am dat o responsabilitate mare in teren lui Stavrositu, dar el nu este de centru, ci poate juca la nevoie si centru. Nicolae a jucat execrabil, la fel ca in toate celelalte meciuri cu Steaua. Iar Racovitan plimba degeaba tricoul pe teren. Sper ca dusul rece de azi sa-i trezeasca pe jucatori. Ne este teama ca vom pierde podiumul. Nu dezarmez. O victorie in deplasare la Timisoara ne poate aduce pe locul doi. Domnul Petre Paleu (n.r. - patronul echipei Fibrexnylon Savinesti) a avut dreptate. Cine se bate cu echipa din Piatra Neamt in urmatorul joc clacheaza. La finalul meciului, jucatorilor le-a fost rusine sa mai stea in sala pentru a saluta publicul. Eu imi reprosez ca nu am fost suficient de tare incat sa ma impun in fata conducerii pentru a-l pastra in lot pe Cazan. Astazi, mi-a lipsit aparatorul central".