09:26 23 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lectia de profesionism

08 Sep, 2003 00:00 644 Marime text

FC Altay Dobrogea Constanta - Metalul Plopeni 2-0

Victorie meritata a fotbalistilor de la FC Altay Dobrogea Constanta in meciul din etapa a treia a campionatului Diviziei B de fotbal. Cu banii neprimiti, cu antrenorul amenintat cu demisia, mutati de pe un teren (RC Farul) pe altul (ITC) si fara a mai fi primiti in cantonament inaintea meciului, jucatorii divizionarei B au dat o adevarata lectie de profesionism, in special conducerii clubului, invingand, sambata, pe Metalul Plopeni cu scorul de 2-0. Au condus ostilitatile inca de la inceputul jocului, intr-o maniera in care nu le-a permis oaspetilor, destul de precari in aparare, sa nu viseze macar la un egal. V. Roman (19) i-a incercat mai intai vigilenta lui Matache cu un sut de la 25 m, reusind sa deschida scorul cinci minute mai tarziu, cand St. Ciobanu l-a deschis cu o pasa peste aparare si a punctat trimitand mingea printre picioarele lui Matache. La fel au stat lucrurile si la golul al doilea. St. Ciobanu si-a reglat tirul, trimitand pe langa poarta (34), dupa care a punctat, tot dupa cinci minute, cu o lovitura de cap. Pana la final, gazdele au fost in continuare la carma jocului, dar, in ciuda altor ocazii (cea mai mare: o bara transversala a lui V. Dragoi), nu au mai marcat. FC Altay Dobrogea: Milanovici - Comanasi (81 Nedelea), M. Serban, V. Dragoi, Grigorov - Lucan, Culeafa (80 Pitu), Gechereanu - V. Roman, Ferenti, St. Ciobanu (75 Ionita). Metalul: Matache - Tataru (80 Mariutei), Stan, Bar, Ciobanu, Aristan (30 Stirbu) - Dida, Baciu, Gavrilescu - Albinaru, C. Ilie.