08:51 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La egalitate cu bronzul

09 Jun, 2003 00:00 755 Marime text

Midia Navodari - Cimentul Fieni 3-1 (1-0)

Pe terenul "Petromidia" s-a jucat, sambata, meciul Midia Navodari - Cimentul Fieni, din ultima etapa a campionatului seriei I a Diviziei B de fotbal. Echipa gazda, angrenata mai mereu, in ultimii ani, in lupta pentru promovare, nu si-a facut in acest an un tel pentru a ajunge pe primele doua locuri. Cu un lot tanar si de perspectiva, Midia nu a zis niciodata ca are in vizor promovarea. Obiectivul era ocuparea unui loc 1-6, asa ca in permanenta a stat in umbra. Alte echipe, cu loturi ori cu pretentii financiare peste ea, se bateau cu caramida in piept ca vor acest lucru. Ba tin minte ca ex-antrenorul Leonida Nedelcu, glumea prin toamna, in stilu-i caracteristic, ca obiectul Midiei este ajungerea la barajul de la... Portile de Fier. Dar pe final de campionat, gratie unui lot de jucatori disciplinati si dornici de afirmare, dupa ce si-a asigurat atingerea obiectivului, Midia a fortat la o clasare pe podium. Ajutata si de unele rezultate, un loc trei ii statea la indemana, ceea ce ar fi reprezentat depasirea cu mult a conditiei de echipa condamnata la retrogradare. Asta a fost, practic, miza meciului de sambata. Cu urechile lipite de radio, navodarenii au sperat tot meciul la locul trei. La Iasi, "Poli" Unirea conducea cu 3-0 pe Electromagnetica dupa 36 de minute de joc, iar la Buzau, Gloria s-a aflat in permanenta la egalitate cu FC Onesti. Meciul de la Navodari nu s-a ridicat la cine stie ce rang de spectaculozitate, apropierea vacantei spunandu-si cuvantul. Dar, si in aceste conditii, Midia a fost cel putin o clasa peste adversar. A dominat prima repriza cand si-a trecut in cont trei ocazii, Roman (9) si D. Petre (17, 35) si a marcat pe finalul ei prin Roman (45+1 - sut plasat de la 16 m dupa o pasa a lui Truta). Apoi, in a doua, dupa ce Cimentul Fieni a ratat egalarea prin Tarcea (53) a fortat desprinderea. Borza (60) a avut o actiune personala pe partea stanga de toata frumusetea si i-a pasat lui Roman pe langa portarul Nunweiler, atacantul navodarean indeplinind o simpla formalitate. Golul de onoare al oaspetilor, inscris de Albulescu dintr-un penalty acordat pentru un fault al lui Gherbezan asupra lui Tarcea, nu i-a speriat deloc pe navodareni, ba din contra acestia au intetit atacurile asupra portii adverse. Este drept ca, din minutul 65, Cimentul a evoluat in inferioritate numerica deoarece Nicola l-a faultat pe Curumi din pozitie de ultim aparator, primind direct cartonasul rosu. Borza a ratat doua ocazii mari (70, 83), iar abia intratul Onofrei a inchis tabela la 3-1, marcand din penalty. Din pacate, la Buzau s-a terminat la egalitate 2-2, FC Onesti adjudecandu-si bronzul, la egalitate de puncte, 49, cu Midia. Midia: Miron - Paraschiv, R. Miu, L. Stefan - Gherbezan, Ochia (63 Frimu), D. Petre (90+1 Pricopie), Curumi, Truta - Borza, V. Roman (88 Onofrei). Antrenor: Ionel Melenco. Cimentul: Nunweiler - Nicola, Pavel, Badea - R. Zamfir (64 Iliescu), Albulescu, Jecu, Rosca (61 Oaie), Ciolan - Rus, Tarcea (67 Cernea). Antrenor: Marius Visan.