01:38 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM îşi consolidează poziţia de lider

10 Nov, 2008 23:21 158 Marime text
Handbal Club Municipal a reuşit să se impună, sâmbătă, în faţa revelaţiei acestui sezon, Dinamo, scor 25-20, într-o partidă contând pentru etapa a IX-a a Ligii Naţionale la handbal masculin. Constănţenii au intrat hotărâţi pe teren şi, după un început echilibrat (4-4, minutul 12 şi 6-6, minutul 16), HCM se desprinde şi intră în avantaj de trei goluri la pauză, scor 13-10. Diferenţa va creşte în a doua repriză la şapte goluri, în poarta vicecampioanei făcându-şi apariţia Rudi Stănescu. Portarul naţionalei României, ajutat şi de o defensiva puternică, reuşeşte o serie de parade, iar HCM-ul ajunge la 20-13, la mijocul reprizei secunde. Pe final, echipa pregătită de Zoran Kurtes şi Eden Hairi reduce „turaţia motoarelor“, iar partida se încheie cu scorul de 25-20. Cu această victorie, formaţia constănţeană îşi consolidează poziţia de lider în clasamentul Ligii Naţionale, cu 16 puncte, fiind urmată de Ştiinţa Bacău, cu 14 puncte, şi UCM Reşiţa, cu 13 puncte.