02:07 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM Buzău - CS Tomis 37-37 CS Tomis pierde contactul cu podiumul

17 Jan, 2011 02:12 1049 Marime text
Măcinată de probleme financiare, formaţia feminină de handbal CS Tomis a obţinut doar un rezultat de egalitate pe terenul formaţii clasate pe penultimul loc în Liga Naţională, HCM Buzău. Debutul partidei de la Buzău a fost unul echilibrat, ambele formaţii mergând cap la cap până la jumătatea primei reprize. Ajutate de intervenţiile salvatoare ale portarului Bohotici, buzoiencele au reuşit să se distanţeze la patru goluri pe tabelă, în minutul 26, scor 17-13. Elevele lui Ion Puşcaşu au revenit însă pe final şi au mai recuperat din handicap, astfel că la pauză HCM Buzău conducea cu 18-16. Tomisul a arătat o altă faţă în partea a doua a meciului, reuşind în doar zece minute să întoarcă rezultatul şi se distanţeze la trei goluri, scor 26-23. Finalul de meci a fost însă unul de coşmar pentru formaţia de pe litoral. Cu un minut înainte de final, Tomis conducea cu 37-36. În ultimele secunde, Goran a înscris pentru Buzău, iar portarul gazdelor a avut o nouă intervenţie salvatoare la ultima fază, astfel că meciul s-a terminat 37-37. Pentru Tomis, cele mai bune marcatoare au fost Tîlvîc (11 goluri), Zamfir (10) şi Barcan (7). În urma acestui rezultat, CS Tomis rămâne pe locul 4 în clasament, cu 14 puncte, însă pierde contactul cu podiumul, după ce ocupantele locurilor 2 şi 3, Universitatea Cluj şi CSM Bucureşti, au reuşit să se impună în această rundă.