08:51 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Festival ca la noi pe litoral

21 Oct, 2002 00:00 634 Marime text

HCM Constanta - UZTEL Ploiesti 23-20 (12-11)

La partida de ieri din Sala Sporturilor au fost create toate conditiile pentru a asista la un meci adevarat. Doua galerii galagioase pe tot parcursul meciului, a cantat fanfara si au dansat majoretele de la Palatul Copiilor. Pe teren s-au produs doua echipe tari, HCM Constanta si UZTEL Ploiesti, doua dintre cele mai puternice din campionat. Si nu i-au dezamagit pe cei peste 1.000 de spectatori prezenti in sala. In fata unei echipe cu talie ridicata, HCM a facut un meci excelent si s-a impus cu 23-20 (12-11). Imbucurator pentru noi este faptul ca ea demonstreaza, de la meci la meci, ca are potential. In prima repriza a luat conducerea la 3-2 (min. 6) si a condus pana la pauza, avand la un moment dat chiar un avantaj de patru goluri (11-7). La reluare, tot ea a fost in prim-plan. S-a distantat la trei goluri diferenta (15-12, min. 33), dupa care s-a desprins usor-usor la patru (18-14, min. 40), la cinci goluri (21-16, min. 50) si apoi 22-16 (22-16, min. 55). Diferenta s-a micsorat pe final, cand la HCM au intrat toate rezervele, inclusiv debutantul Nemenco.HCM: G. Vasile, I. Stanescu, Moise - portari; Saulescu, Cazan (1), Stavrositu (6 - 3 din 7 m), Radulescu, Puscasu (2), Tutu (1), Nicolae (6), Toma (6), Hairi (1), Giotoiu, Nemenco. Antrenor: Ion Craciun.UZTEL: Dragomir, Emancipatu - portari; M. Ghizdarescu (1), Manea (4), Gheorghe (1), P. Ghizdarescu (1), I. Radu, Ene (2 din 7 m), Nastase, Dimache (3), Milea (1), Mihoci (5), Oprescu (2), Leon. Antrenor: Ion Neculae.Cartonas rosu: Ene.Pentru echipa noastra, in urmatoarea luna urmeaza un adevarat tur de forta, avand de disputat cele mai tari partide din campionat (Fibrexnylon, Steaua si Dinamo), dar si dubla mansa din Cupa Cupelor, cu Lusis Akademikas Kaunas. Apropo de aceasta, conducerea clubului a trimis sambata un fax clubului lituanian in care propune ca ambele manse sa se joace la Constanta.