01:44 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul a remizat cu Galata lui Hagi

10 Feb, 2011 02:34 1640 Marime text
viitorul.jpgUnicul gol al constănţenilor a fost marcat de Cristian Pantelie dintr-o lovitură de pedeapsă

După două săptămâni de pregătiri în Antalya şi Istanbul, divizionara secundă FC Viitorul Constanţa a încheiat ieri cantonamentul din Turcia cu un ultim joc de pregătire.

Formaţia pregătită de Cătălin Anghel şi de Norbert Niţă a susţinut ieri dimineaţă un ultim test cu formaţia antrenată de Gheorghe Hagi, Galatasaray Istanbul. Partida s-a disputat la baza de pregătire a celor de la Galatasaray, de la Florya, constănţenii reuşind un rezultat de excepţie în faţa uneia dintre cele mai cunoscute echipe din Europa. Partida a început prost pentru cei de la FC Viitorul. Gazdele au deschis scorul după doar două minute de joc, atacantul turcilor, Cem Sultan, reuşind să-şi ducă echipa în avantaj. Formaţia de pe litoral nu s-a predat după marcarea golului şi a menţinut scorul până la pauză. Mai mult, după 18 minute de la reluare, FC Viitorul a reuşit să egaleze prin Cristian Pantelie, acesta transformând o lovitură de pedeapsă obţinută tot de el. Chiar dacă au mai fost faze spectaculoase de poartă de ambele părţi, nu s-a mai înscris niciun gol, echipa de pe litoral remizând cu formaţia pregătită de Gheorghe Hagi. Pentru Galatasaray nu au putut evolua mai mulţi jucători titulari. Unii au fost convocaţi la echipele naţionale, printre care şi fostul stelist Bogdan Stancu, iar alţii au efectuat antrenament separat, printre aceştia numărându-se Robinson Zapata, Emmanuel Culio, Lucas Neill şi Harry Kewell. Astfel, echipa aliniată de Gheorghe Hagi la startul partidei a fost următoarea: Aykut Ercetin - Ahmet Kesim, Semih Oguz, Gokhan Zan, Emiliano Insua - Mustafa Sarp, Ayhan Akman, Bilal Ozhan - Berkin Arslan, Milan Baros, Cem Sultan. De cealaltă parte, antrenorii Cătălin Anghel şi Norbert Niţă au început meciul cu următoarea formulă: Cătălin Popa (min. 73 - George Şerban) - Marius Rusu (min. 47 - Vasile Păcuraru), Ionuţ Larie, Ducu Ninu, Adrian Bică (min. 67 - Florentin Tudorache) - Alin Cârstocea (min. 70 - George Ştefănescu), Romario Benzar, Vasilică Cristocea (min. 60 - Gabriel Iancu) - Robert Lupu (min. 52 - Andrei Sin), Nicolae Hertu (min. 46 - Cristian Pantelie; min. 73 - Marian Dan) şi Aurelian Chiţu (min. 65 - Ştefan Sandu).

Bilanţ pozitiv

După această remiză, FC Viitorul rămâne neînvinsă în jocurile de verificare disputate în această iarnă. Trupa lui Cătălin Anghel a înregistrat în această pauză competiţională trei victorii (5-0, cu Dunărea Călăraşi, 2-1, cu VfB Auerbach şi 1-0, cu Gloria Bistriţa) şi trei rezultate de egalitate (1-1, cu Terek II Groznâi, 0-0, cu FC Salyut Energo Belgorod şi 1-1, cu Galatasaray Istanbul). După disputarea ultimului meci amical, delegaţia constănţeană a revenit la Constanţa, unde se va pregăti până la reluarea campionatului, programată pe 5 martie. Până atunci, FC Viitorul va mai disputa încă trei jocuri de verificare: pe 16 februarie, cu CS Otopeni (la Constanţa), pe 19 februarie, cu Victoria Brăneşti (la Bucureşti, Brăneşti sau Buzău) şi pe 26 februarie, cu Unirea Slobozia (la Constanţa).