09:19 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul a spulberat tot

08 Mar, 2004 00:00 1109 Marime text

Meciuri amicale

"Unsprezecele" standard al divizionarei A de fotbal a castigat vineri seara partida de verificare cu Electrica Dobrogea Constanta * A doua zi, rezervele au participat la un "triunghiular" alaturi de FC Farul II-Victoria Techirghiol si Oil Terminal, unde de asemenea nu au cunoscut infrangerea

Intr-un meci amical ce a avut loc vineri seara, divizionara A de fotbal FC Farul Constanta a dispus cu 4-0 de Electrica Dobrogea Constanta, formatie ce activeaza in Divizia B. Faristii au dominat clar partida, creandu-si numeroase ocazii de a puncta. Cele patru reusite le-au apartinut lui Gurita (32), Lungu (34), Pascovici (49), Farmache (51). Antrenorul principal al Farului, Ion Marin, a trimis in teren echipa standard (Curca - Farmache, Onut, Pascovici, Florea - Cristocea, Lungu, Schiopu, Senin - Baltoi, Gurita) si nu a efectuat nici o schimbare pe parcursul celor 90 de minute de joc. De partea cealalta, divizionara B a evoluat in formula: Vlas (80 Milanovici) - Grigorov (76 Comanasi), Elca (61 M. Posteuca), Dragoi, Lucan, Mihu - I. Posteuca, Culeafa, Maciuca (46 Gechereanu) - Roman (46 Bogdan), Zamfirescu (73 Scaeteanu). Jucatorii care nu au evoluat in partida cu Electrica au participat sambata la un "triunghiular" ce a avut loc pe terenul CFR, cu participarea echipelor FC Farul II-Victoria Techirghiol si Oil Terminal Constanta. Sistemul de disputare a partidelor a fost fiecare cu fiecare, pe durata a cate 45 de minute. In primul meci sustinut, Farul a dispus cu 1-0 de FC Farul II-Victoria Techirghiol. Golul a fost marcat de Balan in minutul 20. In teren a fost trimis si un jucator ce se afla in probe la gruparea farista; este vorba despre Mihai Florin Iacob, un mijlocas de 23 de ani (data nasterii: 24.01.1981), de la FC Onesti, grupare care s-a retras din campionat din motive financiare. Echipa folosita a fost: Rauta - Balan, R. Oprea, S. Mocanu, Sandru - Iacob, Usurelu, Balasa, Camboianu - Doicaru, L. Mihai. In partida a doua, FC Farul a invins Oil Terminal cu 2-0, golurile fiind reusite de Doicaru (10, din penalty) si Balasa (30). In afara lui Amamoo care l-a inlocuit pe Rauta, nu au mai fost operate schimbari in echipa. In cel de-al treilea meci, FC Farul II-Victoria Techirghiol - Oil Terminal Constanta, scor 0-1 (a marcat Cristache).