11:51 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Evolutie in suturi

02 Feb, 2004 00:00 763 Marime text

VC Municipal Midia Constanta - "U" Explorari Baia Mare

Formatia noastra a castigat meritat, dar si-a ingreunat singura situatia

Voleibalistii de la VC Municipal Midia Constanta au obtinut sambata al treilea succes consecutiv din tot atatea meciuri disputate in Superliga. Dupa VC Municipal Piatra Neamt si Dinamo Bucuresti, ambele invinse cu 3-2, sambata i-a venit randul formatiei "U" Explorari Baia Mare, de care constantenii au trecut cu 3-0. Victoria, desi meritata, a fost obtinuta insa cu mari emotii. Nu adversarii le-au pus probleme jucatorilor nostri, ci chiar ei singuri si le-au facut desconsiderandu-si adversarul. Constantenii au inceput in forta, conducand in primul set cu 6-0. Pe fondul unei usoare delasari a VC Municipal Midia, baimarenii s-au apropiat si au preluat chiar conducerea. Doar pentru putin timp, pentru ca "biciuiti" de pe margine de antrenorul Romeo Enescu, jucatorii nostri s-au pus pe treaba si au castigat primul set cu 25-19, dupa 18 minute de joc. In debutul setului secund, oaspetii s-au aflat la carma conducand ostilitatile la o diferenta de doua-trei puncte (7-10, 11-14). VC Municipal a avut un final de set fulminant. A egalat la 18-18 si a castigat setul cu 25-23, dupa 21 de minute de joc. Ultimul set a avut aproape acelasi istoric cu cel de-al doilea. Baimarenii au condus in debut, avand la un moment dat chiar patru puncte diferenta (9-13), dar dobrogenii au egalat la 14-14 si au preluat conducerea, castigand cu 25-22, dupa 19 minute de joc in care s-au vazut multiple servicii in fileu de o parte si de alta. Antrenorul Romeo Enescu a utilizat urmatorul "sextet": Oros, Iancu, Began, Voinea, Parpala, Filip; libero: Stoian. Au mai intrat: Gavrila si Mihaila. In urma acestui rezultat, formatia noastra se afla pe pozitia a doua a clasamentului si urmeaza sa intalneasca in etapa viitoare, in deplasare, pe Deltacons Tulcea.