08:06 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Din nou arbitraj ostil

23 Oct, 2002 00:00 402 Marime text

Constructorul-ITC - Metrorex Bucuresti 0-18

Gruparea constanteana a pierdut in ultima etapa a turului si din cauza unor ratari rarisime

Ultima etapa a turului din Divizia A la rugby a programat, sambata, pe stadionul Constructorul, partida dintre echipa locala Constructorul-ITC Constanta si Metrorex Bucuresti, echipa retrogradata anul trecut din Divizia Nationala. La capatul unui meci destul de echilibrat, partida s-a terminat in favoarea gruparii bucurestene cu scorul de 18-0. Constructorul-ITC, desi a dominat jocul in gramada, nu a putut sa valorifice trei situatii rarisime de eseu, aflate la 5 m de butul advers. Una dintre aceste situatii a fost creata in repriza intai de fostul international Catalin Sasu (o cursa superba de 40 m), revenit dupa o lunga absenta. Formatia adversa, intarita si cu jucatori de la echipele bucurestene Dinamo si Grivita Rosie (unii dintre ei aveau legitimatiile vizate in luna octombrie!), a practicat un joc pragmatic, valorificand plusul de mobilitate si experienta al liniei de trei-sferturi. Cum era previzibil, si pentru aceasta partida a fost delegata o brigada de arbitri din Bucuresti, dupa ce in etapa trecuta, la meciul cu Sportul Studentesc, un trio din capitala a scapat meciul din mana, la pauza degenerand intr-o bataie intre jucatorii celor doua echipe. De data aceasta, prin maniera de arbitraj s-a alimentat sistematic tensiunea dintre jucatori, deznodamantul fiind inevitabil: o altercatie generala la sfarsitul partidei, intre jucatorii ambelor formatii, stopata doar la interventia conducatorilor celor doua delegatii. Antrenorii Iancu Bacioiu si Gheorghe Florea au folosit urmatorii jucatori: Craciun, V. Dache, Oaida, Enuta, Staetu, Varbanescu, Dragu, Grigore, Dg. Ionescu, Dumitrache, N. Popescu, Barbascu, Florea, Sasu, Cojocaru.