13:35 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Departajare prin diferenta de puncte

14 Nov, 2003 00:00 379 Marime text

VC Municipal Midia Constanta a fost eliminata din "Cupa Romaniei"

Voleibalistii de la VC Municipal Midia Constanta au ratat o mare sansa de a accede in semifinalele "Cupei Romaniei". Miercuri seara, in returul sferturilor de finala cu VC Municipal Piatra Neamt, elevii lui Romeo Enescu au cedat cu scorul de 3-1. Cum in tur ei invinsesera la acelasi scor, s-a luat in calcul diferenta de puncte din cele doua meciuri. Daca la Constanta jucatorii nostri au avut 25-17, 27-29, 25-22, 25-22, sub Pietricica scorul a fost favorabil gazdelor: 21-25, 25-21, 25-20, 25-15, ceea ce a dus la o diferenta de trei puncte, hotaratoare in stabilirea formatiei care merge mai departe. Din pacate, constantenii au pierdut meciul pe mana lor. Au inceput excelent jocul. Ca niciodata, blocajul si atacul au functionat foarte bine. Cum apararea si preluarea erau si inainte punctele lor forte, voleibalistii nostri au castigat primul set intr-o maniera categorica. Au tinut-o tot asa si la inceputul celui de-al doilea set. Din pacate, inerentele greseli le-au fost fatale. Elevii lui Romeo Enescu s-au taiat ca "maioneza" si au pierdut urmatoarele trei seturi. Odata cu scurgerea timpului, presiunea a apasat asupra lor ca un ciocan. Calculele facute inaintea ultimului set indicau chiar si o infrangere la 25-18. Insa socoteala de pe margine nu s-a potrivit cu cea din teren, astfel ca echipa noastra a parasit prematur competitia. "Sextetul" de baza aliniat de antrenorul Romeo Enescu a fost urmatorul: Halchin, B. Neamu, Began, St. Filip, Oros, V. Iancu; libero - M. Mihaila. Au mai intrat: Parpala, Voinea si D. Marcu. Sambata, de la ora 16.00, intr-un meci din campionat, ce va fi sustinut in Sala Sporturilor, formatia noastra va da piept cu Forex Brasov.