02:03 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CVM depasita clar de polonezi

24 Jan, 2008 00:00 434 Marime text
In fata a aproximativ 2500 de spectatori, CVM Tomis a pierdut, marti seara, in Polonia, cu scorul de 0-3 (16-25, 28-30, 18-25), mansa tur a sferturilor de finala ale Cupei CEV, sustinuta in compania formatiei Wkret-Met Domex Czestochowa. Partida nu a avut istoric, vicecampioana Poloniei impunandu-se fara probleme in fata formatiei constantene intr-o ora si 25 de minute. CVM Tomis a reusit doar in setul secund sa puna cu adevarat probleme adversarilor, revenind de la 18-22 pentru a conduce la un moment dat cu 28-27. Din pacate, trei greseli consecutive ale voleibalistilor nostri au facut ca Domex Czestochowa sa intoarca rezultatul si sa se impuna apoi si in setul al treilea cu scorul de 30-28. Antrenorul Stelio de Rocco nu l-a putut folosi in aceasta partida pe centrul Goran Ivkovici, acesta fiind accidentat revenind, insa, pe postul de libero, Razvan Tanasescu. CVM inregistreaza astfel prima infrangere din aceasta editie a Cupei CEV dupa patru victorii consecutive in tururile precedente. Vestea buna pentru Club Volei Municipal este ca, desi au pierdut cu 0-3, conform regulamentului, formatia constanteana se mai poate califica in faza urmatoare a competitiei daca va invinge in partida tur, indiferent de scor. In cazul unei victorii, constantenii vor juca un set decisiv, numit "set de aur", iar castigatoarea acestui set va accede in semifinalele competitiei. Partida retur va avea loc saptamana viitoare, in Sala Sporturilor din Constanta.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}