16:16 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, depăşită clar de Oltchim

01 Oct, 2010 04:00 1435 Marime text
cstomis.jpgDupă cum era de aşteptat, CS Tomis a pierdut meciul susţinut la Râmnicu Vâlcea în compania „galacticelor" de la Oltchim, cu scorul de 41-29, din etapa a III-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Elevele lui Ion Crăciun au început în forţă partida de ieri, astfel că, după câteva minute de la startul jocului, conduceau cu 4-2, după tripla Loredanei Mateescu şi reuşita Cristinei Zamfir. Oltchim a revenit însă repede în joc şi a preluat conducerea după trei goluri consecutive (scor 5-4). Tomisul a reuşit să ţină piept finalistei Ligii Campionilor până la jumătatea primei părţi, când gazdele au trecut la timonă, distanţându-se în minutul 23, la şapte goluri pe tabelă, scor 15-9. Până la finalul reprizei, Oltchim şi-a păstrat un avantaj liniştitor, astfel că, la pauză, scorul era 20-15. În partea a doua, eforturile Tomisului de a se apropia pe tabelă au dat roade doar în primele minute de la reluare, când scorul arăta 20-17 pentru vâlcence. Din acel moment, încet dar sigur, campioana s-a distanţat la opt goluri, cu zece minute înainte de finalul meciului, scor 33-25. Ultimele minute au fost de coşmar pentru formaţia constănţeană, şase goluri consecutive ale Oltchimului stabilind scorul final, 41-29. După acest eşec, CS Tomis coboară două locuri în clasamentul Ligii Naţionale şi ocupă locul 7, cu 3 puncte. În schimb, Oltchim îşi păstrează poziţia de lider, cu maxim de puncte, după primele trei etape ale sezonului. În celelalte meciuri ale acestei runde s-au înregistrat următoarele rezultate: HCM Buzău - HC Oţelul Galaţi 25-30 (11-15), Universitatea Reşiţa - SCM Craiova 19-20 (8-10), HC Dunărea Brăila - HCM Roman 24-22 (11-11)
CSM Bucureşti - HC Zalău 27-25 (15-12), U Jolidon Cluj - HCM Baia Mare 30-27 (14-12), CSM Cetate Devatrans - Rulmentul Braşov 25-26 (11-15).