01:00 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cinci jucători ai Academiei Hagi, calificaţi la Euro

31 Mar, 2011 02:52 2403 Marime text
academia.jpgNaţională Under 17 a României (jucători născuţi după 1 ianuarie 1994) a reuşit calificarea la turneul final al Campionatului European ce va avea loc în Serbia.

Formaţia pregătită de Adrian Văsâi a reuşit să câştige Grupa a 7-a a Turului de Elită, ce a avut loc în Ungaria. După 0-0 cu Islanda şi 2-1 cu Rusia, micii „tricolori" au trecut în meciul decisiv de Ungaria, cu 2-1 (2-0). România a marcat prin Steliano Filip, în minutul 2, şi prin Iulian Roşu, în minutul 34. Pentru gazde a punctat Mark Szecsi, în minutul 74. În minutul 80, ultimul al partidei, acelaşi Mark Szecsi a irosit un penalty, portarul Laurenţiu Brănescu apărând lovitura maghiarului. Pentru România au evoluat din primul minut trei jucători ai Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi: Ionuţ Puţanu, Bogdan Mitache şi Bogdan Ţîru. Un alt component al Academiei Hagi, Gabriel Iancu, a intrat pe teren în minutul 77, iar George Şerban a fost rezervă. Astfel, Academia Hagi a avut cinci jucători la Turul de Elită, fiind clubul care a dat cei mai mulţi jucători lotului pregătit de Adrian Văsâi. Un al şaselea jucător constănţean, Daniel Păiuş, a ratat în ultima clipă prezenţa la Turul de Elită din cauza unei accidentări. În celălalt joc la grupei, Rusia a învins Islanda, cu scorul de 2-0. România s-a clasat pe primul loc în clasamentul final al grupei, cu 7 puncte, fiind urmată de Rusia (6 pct.), Ungaria (3 pct.) şi Islanda (1 pct.). Turneul final al Campionatului European U17 va avea loc în perioada 3-15 mai. Serbia (în calitate de gazdă), Cehia, Olanda, Danemarca, Germania şi România sunt deja calificate. Pentru ultimele două locuri vacante luptă Franţa, Norvegia, Belarus, Spania şi Anglia.