15:07 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campioni indoctrinati

14 May, 2004 00:00 635 Marime text

HC Municipal Constanta - Armatura Universitatea Agronomia Cluj 36-28

Scorul de 41-28 din prima zi a sferturilor de finala ale Ligii Nationale de handbal, cat si celelalte trei rezultate din meciurile directe cu Armatura Universitatea Agronomia Cluj, din actuala editie de campionat, i-au facut pe jucatorii de la HC Municipal sa intre relaxati pe teren in meciul al doilea, disputat ieri. Lucru care in fata altor echipe i-ar costa enorm. Exemplul cel mai la indemana: infrangerea de la Lignitul Targu Jiu. "Toata lumea spune "Campionii, campionii", insa nu este asa. Cine vine pe langa echipa trebuie sa-si dea seama ca nu suntem campioni peste noapte. Mai sunt sase meciuri de disputat", avertizeaza antrenorul Aihan Omer. Are dreptate. Psihicul jucatorilor este labil. Daca Stavrositu si compania sunt indoctrinati, din toate partile, de la suporteri pana la conducere, s-ar putea ca ei sa clacheze tocmai cand au nevoie sa atinga maximum de mobilizare. Asa a fost si ieri. Constantenii au avut un inceput de partida modest. Fara Paraianu, Baiceanu si Sania, accidentati, jocul a scartait. Cu toate ca are un lot numeros si valoros, la HC Municipal s-a simtit lipsa celor trei piese de baza. Noii intrati au aratat ca framantarile de pe banca de rezerve ii macina in gandire. Adaugand aici si relaxarea de care vorbeam mai inainte, s-a vazut ieri ca intreaga echipa nu prea este lucida. Pierde usor mingea si rateaza din pozitii favorabile, mai ales in situatiile critice. A fost cazul lui Stavrositu, Toma, Soldanescu si Tase, pe finalul primei reprize, al lui Nicolae, Puscasu si Tucanu, in debutul celei de-a doua. Chiar daca mai aveau de doi lei sperante, oaspetii, cu Raul Marian si Horatiu Balint in forma buna, si-au jucat sansa pana la capat. Au preluat conducerea in minutul 12, la 4-5. Au fost depasiti peste sapte minute, la 10-9, dar au revenit pe finalul primei parti, in minutul 25, la 12-13. Rezultat la pauza: 13-15. Mustruluiti la pauza, "marinarii" au intrat in forta pe teren. Au preluat conducerea in minutul 38, la 19-18. Nu au mai cedat-o deloc, impunandu-se in final cu 36-28. Victorie categorica, insa sa nu uitam ca a fost nevoie ca ei sa fie impinsi de la spate. Poate cand vor fi intr-o mobilizare totala din secunda intai pana la ultimul fluier al arbitrului vom putea vorbi linistiti de titlul de campioni. Pana atunci, nu. Ar fi cazul ca acest lucru sa se petreaca incepand cu faza semifinalelor, unde constantenii vor intalni pe invingatoarea dintre Uztel Ploiesti si Steaua Bucuresti. In primul meci, ploiestenii au castigat cu 30-24. Mai sunt doua meciuri, ambele in capitala, sambata si duminica. "Nu avem preferinte pentru semifinala", spune antrenorul Aihan Omer. In acest moment, este interesat de "reparatiile" din jocul echipei sale. Aceasta are valoare mare, nimeni nu contesta asta. HC Municipal: Stavrositu (6), Fl. Nicolae (5), Buricea (6), Toma (8), Racovitan (1), Soldanescu (1), Saulescu (3), Tucanu (4), Puscasu (2). Antrenor: Aihan Omer. Armatura: D. Dancila (1), R. Marian (11), M. Dancila (1), Stef (5), I. Ani (1), Ciornohuz (1), H. Balint (7), Ferent (1). Antrenor: Remus Moldovan.