15:15 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campioana a dat din nou recital

20 Sep, 2004 00:00 568 Marime text

HCM - Universitatea Resita 38-27 (21-13)

Echipa constanteana a castigat ieri intr-o maniera categorica meciul de pe teren propriu cu Universitatea Resita, din cadrul etapei a doua a Ligii Nationale la handbal masculin, impunandu-se la o diferenta de 11 puncte. Dupa zece minute echilibrate, HCM si-a inceput recitalul, la finalul celor 60 de minute tabela de marcaj indicand rezultatul de 38-27. Aihan Omer a pregatit foarte atent acest meci, mai ales ca nou-promovata Resita se anunta un adversar incomod, despre care nu se stia mare lucru. Intarita cu mai multi jucatori cu experienta in primul esalon (Spiridon, Adomnicai, Rohozneanu), formatia oaspete a venit pe litoral decisa sa repete jocul bun din prima etapa, cand a remizat acasa cu Uztel Ploiesti. Planurile tehnicianului Adrain Stot au fost insa date peste cap de Baiceanu si compania. Dupa 6-5 in minutul 7, HCM a reusit sa marcheze de sapte ori fara sa primeasca vreun gol. Dupa prima jumatate de ora, gazdele conduceau cu 21-13, un rezultat categoric care anunta deja echipa castigatoare. Cea mai mare diferenta de scor, 28-14, s-a inregistrat in minutul 41, dupa care jocul constantenilor s-a calmat putin, Aihan Omer permitandu-si sa introduca in teren si rezervele. Ca si in meciul amical cu Irakul, si ieri dimineata cel mai bun marcator al HCM-ului a fost Mihai Timofte, care a marcat de noua ori. Au mai inscris Baiceanu (6), Toma (6), Saulescu (3), Buricea (3), Giotoiu (3), Nicolae (2), Stavrositu (2), Tucanu (2), Sania (1) si Ali (1). A mai jucat Tase (fara gol), in timp ce poarta a fost aparata de Ionut Rudi Stanescu si de George Vasile. De cealalta parte, cel mai prolific jucator al Resitei a fost Rohozneanu (8 goluri), urmat de Adomnicai (4), Vaidasigan (4), Grozavescu (4), Rosoga (2), Vulpe (2), Caciula (2), Oltean (1). Pentru Universitatea au mai evoluat Spiridon, Ionescu (portari), Tanase, Cocean, Covacs si Morariu. Dupa doua etape disputate in actuala editie a Ligii Nationale, HCM Constanta se afla pe primul loc in clasament, cu doua victorii, si va juca saptamana viitoare in deplasare cu Lignitul Targu Jiu. Nu trebuie lasat la o parte insa nici succesul inregistrat de HCM II sambata dupa-amiaza in etapa a doua a Diviziei A. Echipa antrenata de Eden Hairi a invins acasa pe Stiinta Bacau cu 32-25, dupa ce scorul la pauza a fost egal, 14-14.