08:28 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Amical inaintea meciului oficial

28 Jan, 2003 00:00 503 Marime text

CS Axiopolis Cernavoda - CS Farul Constanta 83-81

Faristii au castigat trei din cele patru sferturi, dar echipa locala s-a impus gratie diferentei de puncte cu care l-au castigat pe al doilea

Cu o saptamana inaintea inceperii returului campionatului Diviziei B de baschet, cele doua formatii dobrogene, CS Axiopolis Cernavoda si CS Farul Constanta, au sustinut sambata, pe terenul primei echipe, un meci amical. Partida a fost una antrenanta si foarte utila ambelor grupari, aflate in aceste zile la ora testelor finale. Victoria a apartinut gazdelor care s-au impus in ultimele secunde cu 83-81. Cele patru sferturi au fost foarte echilibrate. Echipa invingatoare, avandu-l printre randuri si pe nou venitul Marius Ionescu (ex-CS Farul, extrema, 1.96 m, 26 ani), a iesit invingatoare gratie diferentei de opt puncte din al doilea sfert, pe care l-a castigat cu 29-21. Celelalte trei au fost insa castigate de constanteni, scorul pe sferturi aratand astfel: 17-18, 29-21, 19-23, 18-19. Din formatia farista nu au facut parte Alexandru Luban (accidentat) si Daniel Florea (invoit), in timp Radu Toth de la Axiopolis Cernavoda a evoluat doar 12 minute, din cauza unei intinderi. Din pacate, in acest meci, Ionut Luca de la Axiopolis s-a accidentat foarte grav si ar putea fi indisponibil pentru meciul de sambata (ora 11.00), din prima etapa a returului in care cele doua formatii se vor intalni din nou la Cernavoda. Punctele Axiopolisului au fost aduse de Ivanovici (29), M. Ionescu (13), R. Toth (12), D. Florea (11), Olteanu (8), A. Ionescu (8), Luca (2). Pentru Farul au inscris: Ene (9), Vasile (8), Silvestru (28), C. Radu (27), Nicola (3), Pulbere (6).