11:43 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep, direct în optimi la Stuttgart

19 Apr, 2015 11:34 1423 Marime text
Simona Halep, favorită nr. 2 la Stuttgart, după Maria Şarapova, şi-a aflat potenţiala adversara din optimi, fază a turneului unde este calificată direct, informează România TV.

Simona Halep a fost desemnată cap de serie numărul 2 la turneul de la Stuttgart și are BYE în primul tur. În turul secund al competiției pe care Maria Sharapova a câștigat-o în ultimii trei ani, Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul dintre Garbine Muguruza şi Barbora Strykova.

Halep a mai întâlnit-o pe Muguruza (locul 20 WTA) de două ori, de fiecare dată impunându-se sportiva spaniolă: la Wuhan, în turul doi, în 2014, scor 2-6, 6-2, 6-3, şi în februarie, la Fed Cup, scor 6-4, 6-3.

Tot două întâlniri are Halep şi cu Barbora Strycova (locul 23 WTA): românca s-a impus anul acesta, în primul tur la China Open, scor 6-1, 6-4, iar sportiva cehă a câştigat în 2010, în calificările turneului de la Paris, scor 6-1, 6-4.

Apoi, în turul al treilea, care corespunde sferturilor de finală, Simona ar putea juca împotriva polonezei Agnieszka Radwanska, cap de serie 7. În semifinale, Halep ar putea juca împotriva favoritei 4, Caroline Wozniacki.

Anul trecut, Simona Halep a ajuns până în turul doi la Stuttgart, fiind eliminată de Svetlana Kuzneţova, scor 7-5, 7-6.

Sursa: România TV
Sursa foto: alba24.ro