02:34 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alexandra Dulgheru, victorie la Roma

13 May, 2015 20:04 2019 Marime text

Alexandra Dulgheru a învins-o cu 1-6, 6-4, 7-6 (8/6) pe jucătoarea cehă Lucie Safarova, cap de serie nr. 12, în turul doi al turneului de la Roma, şi se alătură Simonei Halep în optimile de finală ale competiţiei.

Alexandra Dulgheru a început ezitant meciul cu Lucie Safarova, a 12-a favorită a turneului de la Roma şi până să se dezmeticească pierduse deja primul set, scor 1-6. Diferenţa era însă mai mult în plan mental decât ca stil de joc, iar Alexandra a început să echilibreze disputa şi, după ce a câştigat cu 6-4 setul al doilea a împins partida în decisiv, relatează România TV.

Pentru calificarea în optimi, Alexandra Dulgheru şi-a asigurat 105 puncte WTA şi un cec de 22.800 euro. Următoarea sa adversară în turneul de la Roma, rusoaica Ekaterina Makarova, o mai veche cunoştinţă a Simonei Halep, ea eliminând-o pe româncă anul acesta, la Australian Open. La Roma, în turul doi, Makarova a eliminat-o cu 4-6, 6-3, 6-1 pe franţuzoaica Kristina Mladonovic.

Sursa: România TV