Portrete
Oameni care au făcut istorie culturală în Dobrogea
18:26 07 12 2016 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

50 de finaliști în competiția pentru Trofeele „Oamenii Timpului. Printre ei şi constănţeni. Începe votul!

ro

11 Nov, 2016 14:11 509 Marime text

Campania „Oamenii Timpului” anunță cele 50 de nume și proiecte care intră în competiția finală pentru cele 10 trofee ale categoriilor Literatură, Arte, Educație și cercetare, Societate civilă, Diplomație publică, Memorie și istorie, Jurnalism, Tinere valori, Sănătate și Antreprenoriat. Campania „Oamenii Timpului” este un proiect al Asociației Revistei Timpul și beneficiază în 2016 de o recunoaștere extraordinară din partea unora dintre instituțiile-emblemă ale României. ASR Principesa Moștenitoare Margareta, Custodele Coroanei Române, a acordat Înaltul Patronaj Galei „Oamenii Timpului”. De asemenea, Campania „Oamenii Timpului” RO+ beneficiază de patronajul Ministerului Culturii.

Pe data de 15 octombrie s-a încheiat perioada în care au putut fi făcute din partea publicului propuneri pe platforma oameniitimpului.ro. Acestea, în număr de aproximativ 600, au intrat într-un proces riguros de selecție în cadrul redacției revistei de cultură contemporană „Timpul”, iar membrii Juriului Național au ales din dosarele transmise câte cinci nominalizați pentru fiecare categorie. La fel ca la edițiile precedente, finaliștii vor putea fi susținuți prin vot online (în perioada 10 noiembrie – 5 decembrie). Juriul Național se va întruni la Iași pe data de 16 decembrie pentru a desemna cei 10 câștigători ai trofeelor „Oamenii Timpului”.

„Nominalizările de anul acesta oglindesc perfect extinderea la nivel național a Campaniei «Oamenii Timpului»”, consideră prof. univ. dr. Daniel Şandru, președintele Juriului Național. „Când, în 2013, am alcătuit primul Juriu Național, ne-am gândit la misiunea de a încerca pe viitor să identificăm valorile și proiectele din toate comunitățile românești, iar faptul că am ajuns la acest moment ne arată că am procedat corect, dezbrăcând de orice urmă de provincialism campania «Oamenii Timpului». Parcurgând nominalizările, veți descoperi reprezentată întreaga Românie, în toată diversitatea acesteia. Cei 10 câștigători vor fi aleși de juriul pe care am onoarea să îl prezidez exclusiv pe baza realizărilor acestora din anul inclus în monitorizare, nu vom avea o competiție între regiuni și nici nu trebuie privită în acest fel. Îi felicităm pe toți cei care au ajuns în postura de a fi nominalizați, aceștia fiind selectați în urma unor proceduri riguroase ale redacției revistei de cultură contemporană „Timpul” și, mai apoi, în urma deciziei membrilor juriului fiecărei categorii în parte. Nu în ultimul rând, mulțumim publicului platformei noastre online, care și anul acesta a răspuns provocării și a transmis foarte multe propuneri”, a mai precizat prof. univ. dr. Daniel Şandru.

Gala „Oamenii Timpului” va avea loc pe 17 decembrie 2016, în Sala Mare a Teatrului Național „Vasile Alecsandri” și va fi transmisă în direct de Realitatea TV.

Juriul Național al Campaniei „Oamenii Timpului”, ediția a III-a, are următoarea componență: Radu Vancu (poet, eseist, traducător) – Literatură; Cătălin Sava (jurnalist cultural, muzicolog) – Arte; Ioan-Aurel Pop (academician, rectorul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca) – Educație și cercetare; Raluca Știrbăț (pianistă, președintele Societății Internaționale „George Enescu” din Viena, inițiator al salvării Casei lui George Enescu de la Mihăileni) – Societate civilă; Constantin Chiriac (președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu) – Diplomație publică; Mioara Anton (cercetător științific în cadrul Institutului de Istorie „Nicolae Iorga” al Academiei Române) – Memorie și istorie; Nicolas Don (jurnalist francez de origine română) – Jurnalism; Beatrice Rancea (manager interimar al Operei Naționale Române București) – Tinere valori; Alexandru-Vlad Ciurea (președinte de onoare al Societății Române de Neurochirurgie, membru titular al Academiei de Științe Medicale din România) – Sănătate; Bogdan Pițigoi (omul de afaceri) – Antreprenoriat. Președintele Juriului Național este Daniel Şandru, director onorific al revistei de cultură contemporană „Timpul”, Secretar de Stat, Coordonator al Departamentului Centenar, Cancelaria Primului-Ministru.

Cei 50 de finaliști din cadrul Campaniei „Oamenii Timpului”, împărțiți în cele 10 categorii, sunt:

Pentru categoria LITERATURĂ au fost nominalizați:


- Tudor Crețu (Timișoara), în baza activității susținute de inițiere și organizare de festivaluri și proiecte care au ca scop principal promovarea lecturii și a literaturii. Organizarea Festivalului Internațional de Literatură „LitVest” (ediția a cincea în 2016) a contribuit la câștigarea titlului de Capitală Europeană a Culturii (2021) de către Timișoara;
- Daniel Vighi (Timișoara), pentru inventivitatea cu care reușește să compună o frescă a Banatului și să experimenteze o tehnică a montajului în cadrul Trilogiei Corso fără a pierde vreuna din temele majore ale celor trei volume extrem de divers construite;
- Livia Cotorcea (Iași), pentru prodigioasa activitate de traducător, modul activ de promovare a valorilor literare, precum și de publicarea unui număr important de studii critice, articole și eseuri despre cultura rusă;
- Mircea Cărtărescu (București), datorită succesului pe plan internațional de care se bucură opera sa, fiind unul dintre cei mai traduși scriitori de limbă română;
- ircea Mihăieș (Timișoara), datorită realizării volumului Ulysses, 732. Romanul romanului, considerat prima încercare în România de a face o istorie exhaustivă a celei mai celebre cărți de proză scrisă în engleză în secolul XX.

Pentru categoria ARTE au fost nominalizați:

- Alexandra Conunova-Dumortier (Chișinău), datorită succesului la nivel internațional și implicării în societatea civilă prin intermediul fundației sale, VitArt, care derulează proiecte axate pe terapia prin artă;
- Sorin Purcaru (Iași), datorită activității din 2016, având expoziții de pictură, sculptură sau lucrări grafice în Bacău, Târgu Jiu, Chișinău, în sediul Parlamentului European, Germania s.a.;
- Marian Augustin Ioan (București), pentru realizările din domeniul arhitecturii sacre, acesta proiectând Catedrala Arhiepiscopală și Regală cu necropolă de la Curtea de Argeș, construcție finalizată în 2016;
- Remus Azoiței (Londra), nominalizat în baza prodigioasei activități artistice din 2016, an în care a susținut concerte în România, Turcia, Liban, Republica Moldova sau Marea Britanie;
- Lucian Nastasă-Kovács (Cluj-Napoca), pentru că a reușit să revitalizeze activitatea Muzeului de Artă și să îl transforme într-un adevărat pol cultural al Clujului, deschizându-i porțile spre publicuri noi.

Pentru categoria EDUCAŢIE ŞI CERCETARE au fost nominalizați:

- Viviana Grădinaru (Pasadena), datorită rezultatelor obținute în domeniul optogeneticii, cea mai nouă tehnică de manipulare și studiu a celulelor nervoase, dezvoltată la Caltech, și pentru că în 2016 a descoperit o metodă de a modifica un virus care să transporte gene în celulele din sistemul nervos;
- Sergiu Pașca (Stanford), datorită descoperirilor din domeniul neurobiologiei, cercetările sale fiind un pas important în direcția unei mai bune viziuni și a unor tratamente noi pentru tulburările psihiatrice;
- Corneliu Birtok Băneasă (Timișoara), pentru inventarea „deflectorului termic”, aparat care reduce pierderile de putere ale motoarelor pe timp de vară, din cauza temperaturilor ridicate;
- Elif Memet (Constanța), pentru implicarea în coordonarea cercetării în inegalitatea economică a laureatului Premiului Nobel pentru economie, Joseph Stiglitz (2001), Elif fiind singura studentă de anul I care reușește acest lucru;
- Cătălin Brahonschi (Piatra Neamț), datorită responsabilizării și implicării tinerilor în viața cultural-artistică a comunității, prin intermediul Asociației „Tinerii de azi, generația de mâine” (TAGMA).

Pentru categoria SOCIETATE CIVILĂ au fost nominalizați:

- Ciprian Ciocan, Fundația Comunitară Sibiu, pentru crearea Fondului „Științescu”, proiect dedicat educației alternative, implementarea programului de finanțare „Științescu Sibiu 2.0”, inițierea SemiMaratonului din Sibiu în 2016, un eveniment sportiv de strângere de fonduri pentru cauze din comunitatea locală;
 - Alina Vasea, Asociația „Dăruiește Aripi” (Constanța), datorită proiectului „Dăruiește primul zâmbet”, care a vizat scăderea ratei mortalității infantile neonatale prin reconstrucția și modernizarea Secției de Terapie Intensivă Nou-Născuți și a Compartimentului de Prematuri din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Constanța;
- Marian Damoc, RYMD (Bacău), pentru implementarea proiectelor „strONG” (2015 -2016) și „Ask the Locals!” (2015-2017), prin care a cercetat imaginea generală a sectorului nonguvernamental din Bacău și și-a propus creșterea accesibilității cetățenilor la resursele Uniunii Europene;
- Lucia Cucu, ANTEM (Republica Moldova), datorită proiectelor „Instruire lingvistică pentru minoritățile naționale din Republica Moldova” (2008-2016) și „Integrare cu respect pentru diversitate – învățarea simultană a limbilor română și găgăuză” (2015-2017);
- Centrul Rațiu pentru Democrație (Cluj-Napoca), datorită implicării echipei în proiecte precum „Combat THB”, „Cetățenie activă”, „Clubul de Debate” sau „Toleranță și conviețuire”.

Pentru categoria DIPLOMAŢIE PUBLICĂ au fost nominalizați:

- Cornel Ban (Boston), unul dintre cei mai importanți reprezentanți ai României în domeniul economiei politice, prezintă argumente originale și inovative în Ruling Ideas. How global neoliberalism goes local (Oxford University Press, 2016), lucrare cu o miză centrală în actualul context economic global;
- Constantin Necula (Sibiu), pentru că a devenit o sursă de inspirație și una dintre cele mai influente voci ale Bisericii, prin conferințele și dialogurile pe diferite teme susținute în toată țara;
- Vasile Găman (Neamț), datorită perpetuării istoriei și tradiției din satul natal, Lunca, comuna Vânători, locuința sa găzduind muzeul „Vasile Găman”, care deține peste 3 000 de obiecte, unelte, costume populare, icoane pictate pe lemn sau medalii din al Doilea Război Mondial;
- Adrian Ghenie (Baia Mare), pentru că a devenit anul acesta unul dintre cei mai importanți ambasadori ai artei și culturii românești, cu licitații la Londra, New York s.a., tablourile sale fiind evaluate la sute de mii sau milioane de euro;
- Iordan Gheorghe Bărbulescu (București), pentru inițierea în România a unor cursuri despre instituțiile, politicile și procesul decizional al UE și extinderea programelor de studii dedicate cercetării Uniunii.

Pentru categoria MEMORIE ŞI ISTORIE au fost nominalizați:

- Smaranda Vultur (Timișoara), pentru eforturile constante depuse pentru promovarea istoriei orale și a antropologiei și pentru demararea proiectului de digitalizare a arhivei personale, un gest istoric și cultural important pentru studierea metamorfozelor identitare prin care a trecut Banatul în ultimul secol;
- Victor Neumann (Timișoara), datorită realizării unei lucrări despre istoria și particularitățile Banatului care reunește pentru prima dată contribuții ale unor istorici români, sârbi și maghiari (Istoria Banatului. Studii privind particularitățile unei regiuni transfrontaliere);
- Metin Omer (Constanța), pentru implicarea în derularea unor proiecte importante pentru păstrarea și promovarea valorilor identitare ale comunității tătare;
Tudor Sălăgean (Cluj-Napoca), datorită implicării în restaurarea bisericilor de lemn cu pictură interioară din Cizer și Petrindu, monumente istorice înscrise în patrimoniul UNESCO;
- Radu Gabriel Dumitrescu (Craiova), nominalizare susținută de activitatea de cercetare a materialului numismatic și medalistic prezent în istoria poporului român.

Pentru categoria JURNALISM au fost nominalizați:

- Paul Radu (București), pentru realizarea unor investigații jurnalistice transfrontaliere în domeniul crimei organizate (partener în România al „Panama Papers”, inițiator și coordonator al „Clear Cut Crimes”, #BahamasLeaks s.a.);
- Flavius Baican (Timișoara), nominalizare susținută de realizarea emisiunii de televiziune Minunatele povestiri ale navetistului bănățean, prin care, timp de 10 ani, a promovat satele și orașele bănățene;
- Oana Ciucă (Sibiu), datorită promovării jurnalismul cultural independent prin proiectul editorial Capital Cultural, prima revistă online de cultură din Sibiu;
- Gabriela Baiardi (Iași), pentru activitatea centrată pe evocarea problemelor actuale ale societății românești;
- Ruxandra Hurezean (Cluj-Napoca), datorită implicării în recuperarea și păstrarea memoriilor unor comunități care se confruntă cu pericolul dispariției (sașii transilvăneni).

Pentru categoria TINERE VALORI au fost nominalizați:

- Tamás Imets (Miercurea Ciuc), pentru inventarea unui dispozitiv multifuncțional controlat de undele cerebrale care poate îmbunătăți viața persoanelor imobilizate și cu cu dizabilități;
- Theodor Matican (Craiova), pentru rezultatele obținute ca ciclist paralimpic la diverse competiții, dar și pentru calificarea la Jocurile Olimpice de Iarnă din Coreea de Sud (2018);
-  Elif Memet (Constanța), pentru implicarea în coordonarea cercetării în inegalitate economică a laureatului Premiului Nobel pentru economie, Joseph Stiglitz (2001), Elif fiind singura studentă de anul I care reușește acest lucru;
- David Alexandru (Iași), pentru implicarea sa în acțiunile caritabile în beneficiul copiilor săraci din Kenya;
- Adrian Conete, Tudor Popa, Diana Canghizer, Miruna Gafencu, Alex Simion (București), pentru crearea ochelarilor Mitra, care, printr-un ansamblu de senzori, pot ajuta o persoană nevăzătoare să se deplaseze în siguranță.

Pentru categoria SĂNĂTATE au fost nominalizați:

- drian Săftoiu (Craiova), pentru implicarea în analiza micromediului din tumorile tractului digestiv sau a procedurilor terapeutice minim invazive care le înlocuiesc pe cele clasice chirurgicale;
- Ionuț Poinăreanu (Constanța), datorită implicării în creșterea calității actului medical în România prin dezvoltarea unui model de investigare a tumorilor maligne prin intermediul unor tehnici moderne de diagnosticare;
- Constantin Tuleașcă (Lausanne), datorită rezultatelor obținute în domeniul radiochirurgiei, una dintre cele mai rare supraspecializări din lume;
- Mihai Netea (Nijmegen), datorită rezultatelor obținute în domeniul cercetării sistemului imunitar, descoperind că sistemul imunitar înnăscut al omului este adaptativ și poate fi „instruit”;
- Marius Moga, Cezar Ionuț Călin, Ileana Mariana Mateș, Mihnea Cosmin Costoiu, Augustin Semenescu, Cătălin Gheorghe Amza (București), datorită realizării unui sistem revoluționar de protezare care permite o recuperare mult mai rapidă a utilizatorului decât o proteză clasică.

Pentru categoria ANTREPRENORIAT au fost nominalizați:

- Sorin Sîrbu și Andreea Pașoi Sîrbu – E-Twow Electric Mobility (Craiova), pentru producerea și comercializarea trotinetelor electrice pliabile E-Twow, cel mai economic vehicul din lume;
- Laura Anton – No Limit Network (Craiova), pentru coordonarea Asociației No Limit Network, care reunește tineri cu dizabilități ce confecționează și vând online bijuterii handmade;
- Oana Stan – TECHIR (Techirghiol), pentru dezvoltarea afacerii de valorificare a resurselor minerale din Lacul Techirghiol prin produse cosmetice și antireumatice;
- Dan Drăghici – Drăghici Dental, Junior Clinic și Safra Dental Club (Iași), datorită creșterii considerabile a cifrelor de afaceri din cadrul celor trei business-uri conexe din domeniul medicinei dentare pe car ele conduce;
- Zsombor Benkö – Kontrastwege (Miercurea Ciuc), datorită inovației aduse pe piața românească prin introducerea unei surse alternative de biomasă, salcia energetică.

 

Ti-a placut articolul?

Comentarii