09:10 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei (Cupa CEV)/Calificare istorica pentru Tomis

14 Jan, 2010 02:10 1062 Marime text

ptsp.jpg22 de minute, atăt au durat emoţiile fetelor lui Aleksandar Boskovic în meciul contra polonezelor de la PTSP Pila. Oaspetele au venit pe malul mării decise să întoarcă şocantul 0-3 din tur şi după cum începuse partida, puţinii spectatori din tribune se găndeau că vor asista la un meci mai dificil decăt cel cu CSU Galaţi. Polonezele au dinamitat repede meciul cu 4-0 şi 7-2 în startul setului 1, forţăndu-l pe Boskovic să-şi cheme elevele la „discuţii". Vorbele grele spuse totuşi cun zămbetul pe buze au avut efectul scontat iar tomitanele au revenit în joc apropiindu-se ameninţător de oaspete şi egalănd la 12. De aici totul a fost facil. Oaspetele au greşit tot mai des iar Simanic şi compania au punctat constant impunăndu-se cu 25-19 şi obţinănd astfel calificarea după un singur set disputat.

Parţialele doi şi trei au fost o formalitate, tehnicianul polonez trimiţănd rezervele pe teren astfel că Tomis a defilat şi s-a impus din nou cu 25-10 şi 25-17, 3-0 la general, calificăndu-se pentru prima dată în istorie în sferturile de finală ale unei competiţii europene.