00:54 04 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Voleibalistele de la CSM Constanța au pierdut meciul cu CSM București. „Plusul de experiență a făcut diferența“ (GALERIE FOTO)

01 Feb, 2024 09:35 845 Marime text

Echipa feminină de volei CSM Constanța a disputat meciul din etapa a 15-a a Diviziei A1, întâlnind pe teren propriu CSM București.

Partida s-a încheiat cu succesul oaspetelor, scor 3-1.

CSM București a condus cu 1-0 la seturi, formația de pe litoral a egalat, dar adversarele au câștigat apoi setul trei, conducând cu 2-1. CSM Constanța (antrenori, Florin Voinea și Radu Began) s-a agățat de setul patru, pentru a rămâne în meci, iar bătălia a fost aprigă. În cele din urmă, CSM București a câștigat și acest set, dar la mare luptă, cu 28-26.

Pe seturi, meciul Constanța – București a evoluat astfel: 19-25, 25-20, 22-25, 26-28.

CSM Constanța a avut parte de un meci dificil cu CSM București, în epilogul etapei a XV-a a Diviziei A1. Voleibalistele noastre au cedat, după o oră și 47 de minute de joc, cu 1-3, plusul de experiență al adversarelor făcând diferența în momentele cheie ale partidei.

După un prim set pierdut cu 19-25, fetele antrenate de Florin Voinea și Radu Began au egalat situația pe tabelă, cu un clar 25-20, apoi avantajul a trecut din nou de partea bucureștencelor, care și-au adjudecat setul 3 cu 25-22.

În parțialul următor, Spînoche & comp au irosit trei mingi de set și șansa de a duce meciul în decisiv. Echipa din Capitală s-a impus cu 28-26 și a închis jocul în favoarea sa, este mesajul CSM Constanța.

Pentru echipa de pe litoral au evoluat: Fine Martinez 18 puncte, Petrova 15p, Iancu 13p (35 de preluări, 46% pozitive, 26% excelente), Spînoche 6p, Stanchulova 5p, Cimpu 4p, Grama 4p, Jancova libero (15 preluări, 60%, 47%), Știrbu, Vilău, Manolachi.

În clasament, CSM Constanța ocupă poziția a noua, cu 14 puncte, având cinci victorii și nouă înfrângeri în 14 partide, dar și un meci în minus. Echipa de pe litoral e la 10 puncte distanță de zona play-off a clasamentului.

În etapa viitoare, formația de la malul mării va juca tot acasă, contra CS Știința Bacău, care se află pe locul 12 (ultimul), fără niciun punct în 15 meciuri.
Partida e programată sâmbătă, 3 februarie 2024, de la ora 15.00, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Volei)