14:42 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei Set câștigat de CSM Constanța cu 38-36 în meciul cu SCM Zalău!

25 Jan, 2024 09:20 930 Marime text

Echipa masculină de volei CSM Constanța (antrenori, Cristian Imhoff și Răzvan Parpală) a disputat meciul din etapa a 14-a a Diviziei A1, întâlnind în deplasare, în Sala Polivalentă „Gheorghe Tadici“, SCM Zalău.

Cele două formații erau separate în clasament de cinci puncte, iar gazdele, aflate în lupta pentru ultimul loc de play-off, s-au impus în patru seturi, scor 3-1, realizând o victorie de trei puncte.

Primele două seturi au fost însă extrem de disputate. SCM Zalău a condus cu 1-0, după 25-23, apoi a urmat un set de poveste, câștigat de formația de pe litoral cu 38-36! La 1-1, formația zălăuană s-a impus apoi în celelalte două parțiale și a câștigat meciul.

Scorul pe seturi a fost 25-23, 36-38, 25-11, 25-13.

CSM Constanța a dus setul doi din disputa cu SCM Zalău până la punctul 74, după un final de set nebun, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.

Pentru echipa de pe litoral au evoluat: Dinculescu 13 puncte (38 preluări, 53% pozitive, 26% excelente), Vidoni 13p, Druță 12p, St Jean 9p, Asmarandei 6p, Arquez 2p, Gavriz libero (22 preluări, 50% pozitive, 32% excelente), Badea 3p, Grigore 1p, Constantinescu, Săvoiu libero. Popa, Ignat rezerve.

Echipa noastră a cedat în patru seturi, după aproape două ore de joc! După un set 2 “nebun”, pe care l-au câștigat în… 45 de minute, cu 38-36!, băieții antrenați de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală au rămas fără energie și gazdele au tranșat repede soarta partidei în favoarea lor, au punctat cei de la CSM Constanța.

La trei zile de la meciul cu SCM Zalău, echipa de la malul mării susține un nou meci, acasă cu Universitatea Cluj, sâmbătă, 27 ianuarie 2024, de la ora 15.00, gazdele luptând pentru a opta victorie stagională.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (CSM Constanța Volei)