05:52 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei CSM Constanța a pierdut meciul contra campioanei României

12 Feb, 2023 12:40 1349 Marime text

Echipa masculină de volei CSM Constanța (antrenor, Răzvan Parpală) a disputat partida din etapa a 17-a a Diviziei A1, întâlnind, într-unul dintre cele mai grele meciuri din acest sezon, CSM Arcada Galați (campioana României), pe terenul acesteia.

Confruntarea s-a încheiat cu succesul gazdelor, formația gălățeană câștigând cu 3-0 (25-17, 26-24, 25-15).

Voleibaliștii CSM Constanța au avut o misiune dificilă pe terenul campioanei, CSM Arcada Galați, în etapa a 17-a a Diviziei A1.

După 17-25 în primul set, băieții antrenați de Răzvan Parpală au luptat de la egal la egal cu adversarii și au cedat greu setul secund, 24-26. Următorul parțial a fost și ultimul, gălățenii impunându-se cu 25-15.

Au evoluat: Druță 13 puncte, Vidoni 11p, St Jean 8p, Nejic 7p, Grigore 3p, Muscină 1p, Gavriz – libero, Arquez, Frîncu, Asmarandei.

Argentinianul Valentino Vidoni se menține pe primul loc în clasamentul celor mai eficienți scoreri din Divizia A1, cu 222 de puncte, urmat de stelistul Ciprian Matei, 212p, și băimăreanul Mihai Tarța, 209p.

CSM Constanța va juca în etapa următoare, pe teren propriu, cu CSU Știința București. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța