07:49 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei CSM Constanța a condus pe seturi Dinamo în meciul din București. „A ținut în șah deținătoarea Supercupei României“ (GALERIE FOTO)

01 Feb, 2023 09:29 1354 Marime text

Echipa masculină de volei CSM Constanța a disputat un nou meci în Divizia A1, întâlnind în deplasare Dinamo București.

Partida le-a revenit gazdelor, care nu au avut însă o misiune deloc ușoară, după ce formația de pe litoral a câștigat primul set, iar cel de-al doilea i-a revenit lui Dinamo la mare luptă.

Scorul final a fost 3-1 (20-25, 29-27, 25-20, 25-20).

CSM Constanța a ținut în șah deținătoarea SuperCupei României, Dinamo București, dându-i o replică la care nu se aștepta.

Constănțenii nu au venit în vacanță la București și și-au adjudecat primul set după un început debordant de meci în care le-a ieșit aproape tot ce și-au propus. Setul al doilea a fost unul strâns, unul în care s-au jucat 56 de puncte.

Ultimele două seturi au fost strânse, Dinamo având câștig de cauză în ambele, 25-20.

Echipa antrenată de Răzvan Parpală și Florin Voinea i-a avut în prim-plan pe Nejic 16p (14 atacuri câștigătoare) și Vidoni 14p (13 atacuri câștigătoare, 69% preluări pozitive, 38% excelente). Au mai evoluat: St Jean 11p, Druță 8p, Grigore 7p, Muscină 6p, Arquez 2p, Ghimeș 1p, Gavriz – libero, Frîncu.

Săptămâna se încheie pentru voleibaliștii noștri cu un joc la Constanța, sâmbătă, 4 Februarie, contra lui SCM Zalău, în etapa a 16-a a Diviziei A1. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Volei)