00:35 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Volei CSM Constanța a condus la seturi campioana României, Volei Alba Blaj, care s-a impus, în cele din urmă (GALERIE FOTO + VIDEO)

17 Feb, 2024 21:20 1291 Marime text

Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța a găzduit, astăzi, 17 februarie 2023, meciul de volei dintre echipele feminine CSM Constanța și Volei Alba Blaj, campioana României, contând pentru etapa a 19-a a Diviziei A1.

Partidă dificilă pentru jucătoarele de pe litoral, antrenate de Florin Voinea și Radu Began, dar gazdele au început în forță și au condus cu 1-0 la seturi, după 25-21.

Volei Alba Blaj a reușit să egaleze imediat (25-20), iar apoi s-a impus clar în setul trei, cu 25-9, întorcând scorul pe seturi la 2-1.

A urmat setul patru, în care CSM Constanța a luptat pentru a rămâne în meci și a-și asigura măcar un punct. Scorul a fost mult mai strâns, echipa de pe litoral a condus de mai multe ori (cele mai mari diferențe fiind 5-1 și 15-11). Experiența campioanei și-a spus cuvântul însă, iar, de la 11-15, a revenit la 17-15, apoi a făcut 20-16 și s-a desprins în câștigătoarea setului (cu 25-21) și a meciului, cu 3-1.

Voleibalistele CSM Constanța au avut o misiune grea în duelul cu campioanele de la CSM Volei Alba-Blaj. Fetele antrenate de Florin Voinea și Radu Began au început bine meciul din Sala Sporturilor, ajudecându-și primul set, dar le-au pierdut pe următoarele, scor final 1-3, este mesajul CSM Constanța.

Pentru gazde au evoluat: Martinez 17 puncte, Petrova 9p (14 preluări, 64% pozitive, 29% excelente), Iancu 9p, Grama 6p, Manolachi 4p, Stanchulova 3p, Puică 2p, Știrbu 1p, Spînoche, Jancova libero, Vilău, Cristea libero.

În etapa următoare, CSM Constanța joacă în deplasare, cu CSO Voluntari.

UPDATE:

Astăzi, a jucat în Divizia A1 și echipa masculină CSM Constanța, în deplasare cu SCMU Craiova. După două victorii impresionante, 3-0 cu Dinamo pe litoral și 3-2 în deplasare cu Steaua (după un meci interzis cardiacilor, în care au fost conduși cu 1-0 și 2-1), pentru jucătorii pregătiți de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală a urmat o înfrângere în Bănie, scor 0-3 (16-25, 18-35, 20-25).

După turul de forță din meciurile cu Dinamo și Steaua, voleibaliștii noștri au cedat în Bănie. Jucătorii antrenați de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală au avut parte de un meci greu pe terenul oltenilor, medaliați cu bronz și câștigători ai Cupei României în sezonul trecut, punctează CSM Constanța.

Au evoluat pentru echipa de pe litoral: Asmarandei 7 puncte, Frîncu 7p, Dinculescu 6p (30 de preluări, 47% pozitive, 40% excelente), Vidoni 5p, Druță 5p, Grigore 2p, Arquez 1p, Gavriz libero (18 preluări, 61% pozitive, 50% excelente), St Jean, Săvoiu.

În etapa următoare, a XX-a și antepenultima din sezonul regulat, CSM Constanța va juca acasă cu Unirea Dej. Obiectiv: cea de-a 11-a victorie stagională!

Sursa foto: ZIUA de Constanța