11:18 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei CSM Constanța a cedat și în a doua dispută cu Rapid București, nu a putut produce surpriza (GALERIE FOTO)

27 Mar, 2024 21:36 696 Marime text

Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța a găzduit astăzi, 27 martie 2024, meciul de volei, la masculin, dintre CSM Constanța și Rapid București, din sferturile turneului play-off al Diviziei A1.

A fost a doua partidă dintre cele două echipe din această fază, după ce, în primul meci, la București, Rapid (a doua clasată la finalul sezonului regular) se impusese cu 3-1.

CSM Constanța (antrenori, Cristian Imhoff și Răzvan Parpală) a intrat pe teren cu gândul de a câștiga și a prelungi astfel disputa într-un meci decisiv, însă și de această data victoria i-a aparținut Rapidului, cu același scor, 3-1, pe seturi 25-18, 23-25, 25-19, 25-16, după o oră și 42 de minute de joc.

Voleibaliștii CSM Constanța nu au putut produce surpriza în duelul cu cei de la Rapid București, se arată pe pagina de Facebook a clubului de pe litoral.

Dinculescu 17 puncte, 15 preluări (67% pozitive, 60% excelente) și Vidoni 12p, 33 preluări (64%, 45%) au fost principalii realizatori ai echipei constănțene.

Au mai evoluat: St Jean 10p, Asmarandei 8p, Badea 3p, Arquez 2p, Druță 2p, Gavriz 18 preluări (50%, 28%) - libero, Săvoiu - libero, Constantinescu.

În urma acestui succes, Rapid București a acces în semifinalele campionatului, în care va întâlni Corona Brașov. Rapid se califică astfel în grupa 1-4, care continuă cursa pentru titlu.

De cealaltă parte, în faza a II-a din play-off, CSM Constanța va evolua în grupa 5-8.

Prima confruntare, tot după sistemul „2 din 3“, va fi cu Steaua București, învinsă în două jocuri de Corona Brașov.

Meciurile se vor disputa pe 6 aprilie, la București, pe 10 aprilie, la Constanța, și, dacă va fi cazul, pe 13 aprilie, la București.

Sursa foto: ZIUA de Constanța