08:36 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei Alba Blaj, campioană a României după victoria de la Medgidia

20 Apr, 2022 21:11 1466 Marime text
  • Formația gazdă a condus cu 1-0 la seturi, dar a cedat apoi.

Echipa feminină Volei Alba Blaj a devenit în această seară matematic campioană a României, pentru a șasea oară în ultimii opt ani, în urma victoriei din deplasare cu CS Medgidia.

Partida a contat pentru etapa a patra a turneului play-off din Divizia A1, iar formația oaspete s-a impus cu 3-1, după ce a fost condusă cu 1-0 la seturi. CS Medgidia - Volei Alba Blaj 1-3 (25-20, 15-25, 14-25, 17-25).

Medgidia a intrat cu mult aplomb în meci, reușind un prim set foarte bun in fața propriilor suporteri. Blaj a scos apoi “tunurile” și parca a renăscut în teren, închizând set dupa set până a reușit victoria, este mesajul Volei Alba Blaj.

Cele mai bun realizatoare ale meciului au fost Viktoria Russu, Olga Strantzali și Diana Ariton.

Următoarea partidă a CS Medgidia este programată pe 23 aprilie, pe terenul CSO Voluntari.

Sursa foto: Facebook (CS Medgidia)