07:27 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei Al doilea meci dintre CSM Constanța și Steaua, decis tot în patru seturi (GALERIE FOTO + VIDEO)

29 Mar, 2023 20:43 1380 Marime text

Duelul dintre echipele masculine de volei CSM Constanța și CSA Steaua București din sferturile de finală ale turneului play-off din Superligă, jucat în sistemul cel mai bun din trei meciuri, i-a revenit formației din capitală cu scorul general de 2-0.

În prima dispută, Steaua (prima clasată din sezonul regular) s-a impus pe teren propriu cu 3-1 (25-21, 23-25, 25-19, 25-17), iar astăzi, la Constanța, s-a disputat meciul doi.

Aflată la primul sezon de după promovarea în Divizia A1, echipa de pe litoral a încercat să câștige, pentru a egala la meciuri și a duce confruntarea în partida decisivă.

Steaua s-a impus însă și în acest meci, tot cu 3-1 (25-21, 25-19, 19-25, 25-16), obținând astfel calificarea în semifinale, unde va întâlni SCMU Craiova.

Pentru CSM Constanța au evoluat: Druță 16 puncte (12 atacuri câștigătoare), Nejic 14p (12 atacuri câștigătoare, 17 preluări, 41% pozitive, 29% excelente, Vidoni 8p (28 preluări, 43% pozitive, 25% excelente), Arquez 5p, St Jean 5p, Grigore 4p, Gavriz – libero, Frîncu, Muscină, Asmarandei.

Voleibaliștii noștri au luptat pe teren propriu cu Steaua București, în meciul 2 din sferturile de finală Play-Off ale Diviziei A1, dar liderul sezonului regulat a repetat la Constanța succesul din Capitală: scor 3-1.

A fost 25-21, 25-19, 19-25, 25-16 pentru Steaua, care se califică în semifinalele 1-4, în timp ce echipa noastră va juca pentru locurile 5-8, cu Rapid București, este mesajul clubului constănțean.

În primul an după promovare, CSM Constanța va lupta pentru locul 5 în prima ligă, împotriva Rapidului, după sistemul „cel mai bun din trei meciuri”, pe 8, 12 și 22 aprilie.

Sursa foto: ZIUA de Constanța